Размислувањата на Мерлин Монро не се размислувања на глупава русокоса: „Ако треба да бидам симбол на нешто, повеќе би сакала да бидам симбол на секс отколку за нешто друго“

22 август, 20200
132195_profimedia0326027087_ls

Иконскиот статус на Мерилин Монро е еднаков само на нејзиниот меланхоличен слој, што ја турна најголемата ѕвезда на Холивуд до трагичен крај. Но, освен што се важеше за ултиматумен секс-симбол во своето време, Монро беше одлична актерка, талентирана и духовита, разиграна, паметна и емотивна жена која остави неизбришлив белег во нашата поп култура.

Во пресрет на биографскиот филм „Blonde“, во кој Мерилин ќе ја игра Ана де Армас, а која треба да биде објавен следната година, во режија на Ендру Доминиќ, да се потсетиме на нејзините духовити, остри изјави со кои ја воодушеви публиката ширум Светот.

За убавината

Несовршеноста е убавина, лудилото е генијалност и подобро е да се биде апсолутно апсурден отколку апсолутно досаден човек.

Јас сум себичена, нестрплива и малку несигурна. Јас правам грешки, ја губам контролата и понекогаш е тешко со мене. Но, ако не знаете со мене во моето најлошо издание, сигурно не ме заслужувате во најдоброто.

Дајте им ги вистинските чевли на жените и тие можат да го освојат светот.

Што носам во кревет? Па само Chanel No.5, се разбира!

За кариерата

Не ме интересираат пари, само сакам да бидам прекрасна.

Се обидувам да се пронајдам. Понекогаш не е лесно.

Стравот е глупав, како и жалењето.

Кариерата е одлична работа, но не можете да се гушнете со неа кога ноќта е студена.

За женственоста

Жените имаат две убави оружја: козметика и солзи. За среќа кај мажите, тие не можат да се користат во исто време.

Јас се спротивставувам на гравитацијата.

Жената интуитивно или инстинктивно знае што е соодветно за неа.

Не ми пречи да живеам во машки свет сè додека можам да бидам жена во него. …

Една од најдобрите работи што ми се случиле досега е што сум жена. Сите жени треба да се чувствуваат така.

За љубовта

Вистински љубовник е човек кој може да ве воодушеви кога само ќе ви ја допре главата или ќе ви се насмевне и ќе ве погледне во очи – или кога само ќе погледне во празнината.

Подобро е да бидете несреќни додека сте сами, отколку несреќни додека сте со некој – засега.

За соништата

Ако ги следев сите правила, никогаш не би правела ништо.

Дел од мене ужива во доцнењето. Луѓето ме чекаат, едвај чекаат да ме видат. Ме потсетува на сите години кога никој не се грижеше дали сум таму или не.

Тоа е проблемот, секс симболот станува нешто. Но, ако треба да бидам симбол на нешто, повеќе би сакала да бидам симбол на секс отколку за нешто друго за кое имаме симболи.

Една мудра жена ги знае нејзините граници, паметната жена знае дека тие не постојат.

Сонувањето да станете актерка е повозбудливо од тоа да се биде. … Холивуд е место што ќе ви плати илјада долари за бакнеж и педесет центи за вашата душа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi