Селфињата откриваат многу за личноста, а понекогаш предизвикуваат и раскинување

24 август, 2020
dreamstime-xxl-150862700

Студијата покажа дека честото објавување на привлечни селфи фотографии може да доведе до љубомора или несигурност на вашиот партнер, што може да предизвика кавги, па дури и раскинување.

Многумина се среќни што сликаат и објавуваат популарни селфи. Сепак, тие дури и не се свесни дека откриваат повеќе отколку што се прикажаните фотографии. Се чини дека начинот на кој некој ќе селфи може да открие различни тајни за нечиј карактер, истакнува нова студија и зависноста од селфи може да влијае на вашата врска.

селфи

Што открива селфито за карактер?

Студијата на Nanyang University of Technology во Сингапур посочува дека и позирањето и аголот на правење селфи можат да откријат повеќе квалитети на човечката личност. Експертите велат дека врз основа на селфи фотографиите и изразите на лицето, може да се забележат разни лични тајни и емоции. На пример, ако некој изгледа среќен и се смее на селфи фотографија, тој или таа е веројатно добра смисла и сместување, заклучува студијата.

Оние кои прават селфи од долниот агол на лицето можат да се прилагодат на какви било услови. Исто така, оние што се фотографираат на јавни места изгледаат многу искрени.

селфи

Зависност од селфи

Новата студија на академици од Универзитетот во Флорида открива дека луѓето кои објавуваат многу селфи на социјалните медиуми, честопати знаат да се најдат во судир со нивниот љубовен партнер заради тоа.

Луѓето кои објавуваат многу нивни фотографии се претежно луѓе кои се позадоволни од изгледот на своето тело, затоа самоуверено ги споделуваат на Фејсбук, Инстаграм… Но, токму заради тоа, тие можат да предизвикаат кавга со саканата личност поради љубомората .

Авторите на студијата шпекулираат за поврзаност помеѓу честите објавувања на атрактивните селфи на едниот партнер со чувството за љубомора или несигурност на другиот партнер.

Исто така, тоа може да доведе едниот партнер поблиску да ги следи активностите на неговиот партнер на социјалните мрежи, што го прави уште повеќе нервозен. Ова може да доведе до кавги, измами, несигурности, па дури и да се нарушат врските.

Исто така, недостаток на објавување селфи може да влијае и на растојанието и меѓу пријателските односи. Постојат знаци дека луѓето покажуваат помалку интимност и емоционална поддршка на пријателите кои се зависни од селфи. Имено, многумина ги сметаат за нарциси и ја напуштаат врската со вакви пријатели или познаници.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris