Сепак не успеа: Пристигна тажна вест за Бритни Спирс

24 август, 2020
britni 10

Судот во Лос Анџелес,  во средата донесе одлука дека Џејмс Спирс ќе остане старател на неговата 38-годишна ќерка , барем до 1 февруари следната година.

Нејзините обожаватели започнаа кампања наречена #FreeBritney за да посочат дека пејачката практично е заглавена во нејзиниот дом. Кампањата содржи петиција во која се бара Spears да се ослободи од старателството кое нејзиниот татко го има над неа, поради што пејачката нема надлежност да носи одлуки за сопствениот живот, скоро за сè, па и со финансиското управување, одлучува нејзиниот татко.

Џејмс Спирс доби старателство по познатото бричење на главата и неколку други јавни инциденти, по што Спирс беше хоспитализирана  во два наврати и татко и побарал и доби привремено старателство. Една година подоцна, нејзиниот татко успева да добие одлука за постојан старателство, поради нејзината наводна деменција во рана фаза. Што точно значи тоа? Па, и покрај фактот дека пејачката до сега заработи стотици милиони долари, таа не може да управува со нив. Покрај тоа, не и е дозволено да вози автомобил, да ја контролира својата кариера, да се ожени, да има деца, да гласа, да ангажира адвокат, да зборува слободно во интервјуа… и списокот продолжува.

Обид за отстранување на  татко и како старател

Сепак, кампањата што ја започнаа навивачите вроди со плод. Расправата започна во јули по што решението за старателството ќе биде преиспитано. Дотогаш, Бритни Спирс, жена  чиешто сегашно богатство се проценува на 250 милиони американски долари, останува жена на која нејзиниот татко и дава џепарлак од 1.500 долари неделно за основни потреби за живот и која го поминува поголемиот дел од своето време заробена во куќата.

За сето ова, Бритни не коментираше. Но, како што објави „The Independent  во средата, на 19 август, нејзините правници доставиле документ до судот во Лос Анџелес во понеделник, 17 август, во кој изјавата на пејачката остро се спротивставува за тоа да остане нејзиниот татко и понатаму – старател. Таа, исто така, наводно изразила желба нејзиниот старател да биде Jodi Montgomery, нејзината менаџерка, која била нејзин привремен старател откако нејзиниот татко се повлече за кратко време поради болест.

СУДОТ ГО ПРОДОЛЖИ СТАРАТЕЛСТВОТО ДО ФЕВРУАРИ

Сепак, магазинот Variety наиде на документи во кои се вели дека судот во Лос Анџелес  одлучил за продолжување на притворот до најмалку 1 февруари 2021 година. Родителите на Britney Spears  и четворица адвокати биле на судењето, пишуваат тие, но на медиумите им било забрането да влезат. Фановите кои го започнаа движењето #FreeBritney протестираа пред судницата во исто време.

escort - Korsan taksi