„Сестра ми за малку ќе ме внесеше во проституција, а сопругот ме контролираше толку многу што не смеев да јадам хамбургер“!

30 септември, 2020
сестра

Мараја Кери може да се пофали со безброј хитови и полица полна со Греми, но се обиде да го задржи својот приватен живот што е можно подалеку од очите на јавноста. До сега.

Во нејзините неодамна објавени мемоари „Значењето на Мараја Кери“, таа отворено зборуваше за растењето во сиромаштија и насилство, за нејзините средби со расизмот, но и за нејзината музика и бракови.

Мемоарите ги напиша Мајкл Анџела Дејвис, а Би-Би-Си ги носи шесте најинтересни детали од животот на музичката дива.ж

1.Како дете, таа доживеа семејно насилство
„Како многу мало девојче, го развив тој инстинкт да предвидам насилство“, вели Мараја.

Таа се присети на многуте расправии помеѓу таткото Алфред и братот Морган за кои рече: „Беше сосема вообичаено некој да направи дупка во theидот со тупаница или работите да летаат низ куќата“.

Таа се сеќава и на еден настан кога имала шест години и кога морала да повика сосед за помош затоа што нејзиниот татко ја нападнал нејзината мајка. Полицијата дури дошла во куќата, а Мараја се сеќава на зборовите на еден полицаец кој рекол: „Ако ова дете преживее, ќе биде вистинско чудо“.

2.Расизмот беше како „обратен прв бакнеж“
Иако имала црн татко и мајка бела, Кери вели дека многу нејзини пријатели не сфатиле дека таа е мешана раса. Дури еднаш наставничката и се смееше и и рече дека користела погрешен креон кога го нацртала својот татко како црнец.

Исто така, се соочила со расизам подоцна кога нејзините соученици ја заклучиле во една соба и и извикувале расистички навреди.

‘Отровот што го истурија овие девојчиња беше неподнослив. Бев дезориентиран и помислив ако продолжам да плачам, некој ќе дојде и ќе престане со тоа насилство. Но, никој не дојде. ‘

Таа се сети и на овој трауматски настан во песната „Надвор“

3.Кери ја обвинува сопствената сестра дека ја влечела во проституција
Постарата сестра Алисон беше само повремено дел од животот на Мараја, и во нејзиниот живот помина низ тинејџерска бременост, зависност од дрога и помислата на самоубиство. Иако имале и неколку убави моменти, Мараја смета дека нејзината сестра ја вовлече во некои ризични ситуации.

Една таква приказна вклучува момче на сестра за кого Мараја дури подоцна откри дека е макро. Тој тврди дека кога таа имала само 12 години, тој се обидел да ја заведе со тоа што ја однел во кино каде речиси веднаш ја ставил раката околу неа.

Таа дополнително се шокираше кога сфати дека оваа носи пиштол, па ја искористи можноста и побегна од кино.

„Нефункционалните семејства се идеална почва за злоупотреба, а младите се идеален плен“.

Патем, сестрата на Мараја, Алисон, во подоцнежното интервју ги негираше ваквите обвинувања од книгата на нејзината сестра.

4.Првиот сопруг толку многу ја контролираше што не смееше да оди сама во Бургер Кинг
Кери се омажи за директорот на Sony Music, Томи Мотол, во јуни 1993 година, за што признава дека е делумно одговорна за нејзиниот успех. Мотола и го обезбеди првиот договор, па дури и ја убеди да сними божиќен албум со нејзината најуспешна песна ‘All I Want For Christmas Is You’.

Но, Мотола беше и многу љубоморенсопруг кој го контролираше секој нејзин потег. Во нивниот дом вреден 32 милиони долари секогаш имало вооружени чувари, а Мараја зборува за таа куќа како Синг Синг, озлогласен затвор со високо обезбедување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris