ШОКАНТНО!! “НЕ БИ ЈА ВАКЦИНИРАЛА ЌЕРКА МИ СО ВАКЦИНАТА ОД РУСИЈА”- Изјави Најпознатиот Епидемиолог Од Хрватска!

12 август, 20200
20200109-nauchnicite-pronajdoa-nov-nachin-za-lekuvanje-infekcii-menuvanje-na-genot-namesto-antibiotici-m

Епидемиологот на ХЗJЗ, Дијана Мајер во вторникот изјави дека Хрватска и нејзините граѓани сигурно нема да користат вакцина против коронавирус одобрена од Руската Федерација, за што, истакнува таа, нема научни докази за ефикасност.

– Руското Министерство за здравство ја одобри оваа вакцина, но нема научни докази за оваа вакцина. Не е ни на списокот на Светската здравствена организација. Вакцината моментално е во првата фаза на клиничко испитување, а испитувањата се состојат од четири фази. Само по третата фаза може да се регистрира за поширока употреба – изјави таа за Мајер РТЛ Данас.

Таа истакна дека е „скоро сигурна“ дека Хрватска нема да ја користи вакцината.

Објавувањето на Русија за одобрување за вакцината против коронавирус по помалку од два месеци клинички испитувања кај луѓе предизвика аларм кај експертите за јавно здравје, кои велат дека е тешко да се верува на вакцина за која не се објавени сите податоци од тие испитувања.

Руска вакцина во октомври? нереално

– Медиумите пишуваат дека треба да започнат со вакцинирање во октомври, што е премногу оптимистично за мене, можам слободно да кажам нереално затоа што е добро познато колку трае судењето на лекот и вакцината. Тие, наводно, започнале клинички студии во петтиот месец, што е скоро невозможно до десеттиот месец – додаде Мајер.

Таа напомена дека во првата фаза на тестирање се користат шест до десет здрави волонтери или сериозно болни луѓе, а во случајот со Русија, вели таа, досега се знае дека вакцината ја примиле 67 лица, премалку заклучоци што треба да се извлечат.

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека вакцината, изработена од московскиот институт Гамалеја, е безбедна и дека е дадена на една од неговите ќерки.

Јас сигурно не би ја вакцинирал ќерка ми со таа вакцина

– Имам ќерка и сигурно не би ја вакцинирала со таа вакцина. Кога вакцината е навистина безбедна, ефективна, научно докажана, јас дефинитивно ќе го вакцинирам моето дете – рече Мајер.

Таа истакна дека ЦНИПХ е задоволна од епидемиолошките резултати, со оглед дека во моментов има уште еден милион луѓе во Хрватска, односно туристи.

– Ние сме многу задоволни што епидемијата е под контрола. Овие бројки се повеќе или помалку слични на нас, немаше поголемо зголемување во однос на туристите – изјави Мајер.

Таа не прецизираше дали епидемиолозите препорачуваат заострување на мерките со оглед на новите жаришта што се појавуваат во ноќните клубови на крајбрежјето, но исто така истакна дека проблемот се затворените простори и непочитувањето на мерките.

Апел до младите – Постојат клубови и на отворено

– Апелираме до младите – не одете на затворено, има клубови на отворено, чувајте минимално растојание од метар и половина. Општеството може да се дружи заедно, но не се мешајте со другите групи, дезинфицирајте ги рацете и почитувајте ги мерките – изјави Мајер на младите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi