Што е алопеција, како настанува и како се лекува?

2 декември, 2020
images


Алопеција се јавува кога имунолошкиот систем ги напаѓа фоликулите на косата, што резултира со опаѓање на косата. За некои, косата ќе падне незабележливо, додека за некои косата ќе падне на прамени.

Не постои лек за алопеција, но постојат начини на кои можете да го забавите опаѓањето на косата, како и да поттикнете раст на нова коса.

Што предизвикува алопеција?

Алопеција е автоимуна болест, што значи дека имунолошкиот систем го напаѓа телото, во овој случај фоликулите на косата се нападнати. Не е познато зошто се појавува овој феномен, но можно е да се работи за гени, но исто така и некои други состојби како што се астма, Даунов синдром, сезонски алергии, болест на тироидната жлезда, витилиго и често се јавува кај луѓе кои имаат друга автоимуна болест. Во многу ретки случаи, алопеција може да биде несакан ефект на вакцинацијата.


Симптоми на алопеција

Главниот симптом на алопеција е опаѓање на косата, а покрај косата може да има опаѓање и на други влакна на телото, како што се опаѓање на косата од веѓите, трепките или лицето, како и на други делови од телото. Губењето на косата може да биде многу видливо и да остави кружни или овални дупки на главата или на другиот дел од телото. Исто така, со алопеција, многу коса се губи за кратко време, а косата повеќе паѓа кога е постудено надвор. Алопеција може да се препознае и по ноктите кои стануваат црвени, тенки, кршливи, , со бели дамки или издлабени.

Како се дијагностицира алопеција?

Лекар може да препознае алопеција со проучување на скалпот или гледање на неколку влакна на косата под микроскоп. Тој исто така може да побара биопсија на скалпот за да изостави други причини за опаѓање на косата. Исто така, може да биде потребна комплетна крвна слика за да се исклучат други болести.

Како се лекува алопеција?

Не постои лек за алопеција, но постојат неколку начини кои можат да го забават опаѓањето на косата и да промовираат нов раст на косата. За жал, потребно е долго време да се најде третман кој ќе успее. Исто така, истиот третман нема да има ист резултат кај сите луѓе, но секој мора да ја најде најдобрата подготовка за себе. Сепак, одредени производи како што е Миноксидил, кој се нанесува на скалпот двапати на ден, можат да помогнат, а новата коса може да се појави само по една година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit