Што е нормално варирање на тежината и како да ги следиме резултатите?

21 декември, 2020
f32d573ad4646287ddee


Бидејќи повеќето од нас не можат да јадат доволно за еден или два дена за да добијат пет или 10 килограми, ако забележите драматичен скок на вагата, големи се шансите дека тоа е поради водата, вели Анита Петруцели, лекар

. – Храната, течностите, мокрењето, столицата и вежбањето можат да влијаат на составот на водата на вашето тело, а со тоа и на вашата тежина. На пример, храната богата со јаглени хидрати и сол може да предизвика задржување на водата и зголемување на телесната тежина, додека вежбањето може да доведе до привремено губење на вода и губење на тежината, објаснува Петруцели, додавајќи дека не треба да се возбудувате премногу или да се разочарувате ако забележите варијација на телесната тежина за еден ден.


– Зголемувањето на телесната тежина поради флуктуација на вода треба да се нормализира за еден ден или два кога ќе продолжите да вежбате или ќе започнете да конзумирате здрава диета со малку сол, рафинирани јаглехидрати и едноставни шеќери – вели др. Петруцели. Меѓутоа, ако тие вишок килограми почнат да се појавуваат на вагата околу една недела откако ќе се вратите во вообичаената рутина, тоа може да се должи на друг животен фактор.

Како да се следи напредокот

Ако сакате да изгубите само неколку килограми, можете да се мерите секој ден. Но, ако сакате да изгубите повеќе килограми, дневните проверки можат да ви го поправат или уништат цел ден. Избегнете непотребен стрес со проверка на резултатите еднаш неделно и водење евиденција за тоа што јадете, вели Колеле.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit