Што означува ознаката „12 М“ на козметичките производи? Вие не сте ја забележале но многу е важно

13 јуни, 20200
zena-kupuje-sampon-kozmetika-830x0

Често ги гледате ознаките „3М“, „6М“ и најчесто „12М“ на декларациите на козметички производи и не знаете што значат.

Ако внимателно сте забележале на вакви декларации, обично не се наведува датумот на истекување. Овие обично се креми за сончање, бои за коса и други производи кои содржат активни состојки.

Ако одлучите да ги игнорирате роковите, најдоброто нешто што може да ви се случи е дека овие производи ги губат својствата што го поминат датумот на истекување, на пример, антицелулитниот крем веќе нема да има ефект.

Најлошото што може да ви се случи е што можете да се „изгорите“ на сонце, ако претходно сте примениле крем со истечен рок.

Овој број го означува времетраењето по отворањето, т.е. период на време по отворањето за време на кој производот може да се користи без да биде штетен за потрошувачот.

Поточно, тој број означува колку месеци може да се користи производ по отворањето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris