Што се случува со телото ако во денот се напиете само една чаша вода?

3 јуни, 20200
61894623-voda-casa-vode-slavina

Редовното хидрирање на телото, меѓу останатото, го одржува нормалното функционирање на мозокот и работата на цревата, додека дехидрацијата може да предизвика разни краткорочни и долгорочни проблеми, а за што точно станува збор, прочитајте во продолжение.

Темна боја на урината – Бојата на вашата урина ќе ви открие дали сте дехидрирани. Здравата боја на урината е бледожолта или проѕирна. Ако сте дехидрирани, може да стане потемна или заматена, затоа што е помалку разредена. Тоа е знак дека треба да се напиете чаша вода.

Желба за благо – Особено се јавува во попладневните часови, а причината за нејзиното јавување е тоа што црниот дроб, се “мачи” да го претвори гликогенот во глукоза (шеќер), поради тоа што немаме внесено доволна количина на вода во телото.

Глад – Ако и по јадењето чуствувате глад, виновник може да биде дехидрираноста. Умерената дехидрација, телото често ја толкува како глад, па често посегнуваме по уште некој залак, а всушност на организмот му е потребна само една чаша вода.

Сува уста – Сува или леплива уста е еден од најлогичните знаци за дехидрираност. Причина може да бидат лекарства или стареење, но во секој случај вреди да се проба проблемот да се реши со вода.

Главоболка – Главоболките предизвикани од дехидрација на телото, можат да бидат со различен интезитет, од тапи и благи до исцрпувачки. Поради тоа, мозокот полека се повлекува од черепот, предизвикувајќи го ова непријатно чуство. Откако ќе се напиете вода, главоболката би требало да ја снема.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris