Сите митови за ладно море или езеро! Кој од нас треба да ги избегнува ?!

3 август, 2020
Trudnica-plaža

Постојат многу невистини т.е митови за бременоста на жената.

„Бабските приказно“ се неопходни и нема кој нема да им дава совет на бремените жени, било да е тоа навистина корисно, или целосно бесмислено. Посебно во летните денови.

Кога ќе ги собереме сите на едно место, добиваме еден куп митови за летната бременост, а една од најчестите е дека бремените жени, без оглед на летните горештини, секогаш се жешки.

Кога ќе ги собереме сите на едно место, добиваме еден куп митови за летната бременост, а една од најчестите е дека на бремените жени, без оглед на летните горештини, секогаш им е жешко.

Внатрешна регулација

Точно е дека телесната температура на бремените жени е малку повисока од вообичаеното, поради зголемената работа на организмот, како резултат на тоа дека бебето е во развој, но не е точно дека бремените жени постојано се „препотуваат“. Кога станува збор за топлината, еден од раширените митови е дека бремените жени не треба да се сончаат на плажа бидејќи бебето е изложено на дополнителна топлина.

Бебињата се апсолутно заштитени со регулирање на телесната температура на мајката“, објасни гинекологот Ула Мартон. Со други зборови, стомакот на бремената жена треба да биде (умерено) на сонце бидејќи внатрешната температура е регулирана со механизми кои не се засегнати од изложеност на сонце. Сепак, важно е соодветно да се заштитите од сончевите зраци од 12 до 17 часот, со крема со висок фактор на заштита, бидејќи кожата во бременоста е почувствителна.

Следниот мит е за проширени вени и според тоа, бремените жени треба да ги покриваат нозете со пешкир. Во реалноста, воопшто не е добро да се направи тоа, затоа што се создава „перница“ на топол воздух, што ќе ја влоши ситуацијата со вените. Исто така, уште еден од митовите, вкоренет кај луѓето, вели дека бремените жени не треба да пливаат во морето заради студот и дека е подобро да пливаат во базени каде што водата е потопла од морето.

Познато е дека морето има корисен ефект врз телото и пливањето во морето е многу поприфатливо од пливањето во базени и бањи. Понекогаш поради несоодветни хигиенски услови во базените и променети pH вредности на вагината како резултат на метаболички промени, матката на бремена жена е исклучително чувствителна на воспалителни промени предизвикани од габична инфекција, но и на бројни други бактериски причини.

НЕ во турски бањи

„Важно е да се потенцира дека капењето и пливањето се физички активности што имаат позитивен ефект врз телото на бремената жена, особено во тешките летни месеци кои особено ги оптеретува бремените жени“, објаснува Матон. Исто така, вели Мартон, од хигиенски причини се препорачува да се избегне џакузи.

Веднаш заменете го влажниот костим за капење И последниот мит поврзан со летната бременост е дека бремената жена не треба да го менува влажни костим за капење кога е многу жешко, затоа што брзо се суши во секој случај. Она што е важно да се потенцира е дека секогаш треба да менувате облека за да спречите инфекции на уринарниот тракт, кои се многу почести за време на бременоста.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris