Според индијанците ЗАДГРОБНИОТ живот на луѓето изгледа исто како животот пред смртта

7 август, 20200
85164_indijanci_ls

Индијанците секогаш имаа посебни визии и верувања поврзани со животот по смртта. За тоа зборуваше и свештеникот Ммаурисија Барбанел. Според него, еве што се случува со нас после смртта:

“Можеби звучи чудно, но вие ќе останете точно истата личност што сте биле пред да умрете. Вие само ќе се откажете од вашето физичко тело. Според спиритуалистите, животот по смртта не е ништо апстрактно и збунувачко, напротив, тоа е живот во кој можеме да продолжиме да комуницираме со другите.

Мора да се ослободите од идејата дека по смртта постои вечен сон. Отпрвин, кратко ќе почива духот, а потоа повторно ќе започне да ткае стари врски. Нема потреба да се плашите дека нема да можете да ги препознаете вашето семејство и пријатели, тие ве познаваат добро и ќе бидат подготвени да ве пречекаат. Тоа е вечен закон за привлекување. Оние со слични духовни квалитети ќе се сретнат повторно по смртта. Но, тоа нема да биде едноставна духовна врска, затоа што духовниците извршуваат многу дејства после смртта, исто како кога се живи.

Живот по смртта

Дури и по смртта, ќе живееме во куќата или станот каде што сме живееле до тогаш. Индијанците веруваат дека душата ќе продолжи да престојува во просторот во кој живеела пред смртта. Причината за ова е затоа што ќе задржиме одредени навики. Духот ќе се сеќава на физичкиот живот, повторувајќи ги навиките дури и по смртта. Храната и пијалокот се дел од тие навики.

Сите овие навики ќе останат додека духот не се задоволи со нив. Интересно е што духот ќе може да ги изрази своите природни склоности. Ако сме биле принудени на работиме работа која не ни се допаѓа, по смртта ќе можеме да го направиме она што отсекогаш сме сакале да го направиме. Нема повеќе да заработуваме, а многумина ќе ја исполнат својата желба и да ги истражуваат сите свои таленти.

Како во сон

Светот на духови не е толку непознат за нас: тоа често го среќаваме за време на нашите соништа, дури и по будењето чувствуваме присуство на тие соништа. Бидејќи нема да можеме да се откажеме од своите земни верувања, ќе треба повеќе време за да го прифатиме духовниот живот.

Заклучок: вашиот живот по смртта ќе биде под влијание на вашите навики, но и од поврзаните духови што ќе ги сретнете. Ако сте достигнале високи сфери на духовност за време на физичкиот живот, веднаш ќе го живеете својот задгробен живот како што сакате.

Не мора да се грижите, затоа што секогаш ќе бидете она што сакате да бидете. Светот на духовите не е толку далеку од земниот: духовите се секогаш во контакт со нивните односи (пријатели, семејство, љубовници) кои се уште живи “, пишува на страницата „Aprilmente.info“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris