Тајни на Kорона вирусот: Лекарот објасни што се случува на десеттиот ден од болеста!

4 декември, 2020
Lungs affected by Covid-19 coronavirus, CT scan and model

Хрватскиот лекар Бруно Барчиќ објасни што се случувало на десеттиот ден од болеста „ковид-19“ и зошто тогаш состојбата на пациентите одеднаш се влошила.

„Бидејќи тоа е природен тек на болеста кај, за среќа, мал процент на пациенти. Кога има многу заразени лица, процентот е поголем. Текот на болеста оди така што прво започнува како обичен грип. На петтиот или шестиот ден се случува првото влошување на состојбата. Во повеќето случаи, тоа е пневмонија и потребен е кислород. „Оние на кои им требаат околу петнаесет литри кислород од самиот почеток, сметаат дека е невозможно кислородот да влезе во нивната крв“, рече д-р Баршиќ.

„Следното влошување кај некои пациенти е оштетување на белите дробови. Крвните садови се шират… Прво, функцијата на белите дробови кај луѓето се влошува. Имаме дури и луѓе кои си заминаа здрави дома, а потоа се вратија со проблеми “, додаде тој.

Како што истакна, лекарите сè уште не се сигурни зошто тоа им се случува и на помладите.

„Едноставно не знаеме зошто им се случува на младите. Можеби тоа е количината на вирус. Ако добиете мала количина на вирус, веројатно ќе имате поблага слика. Затоа има маски, за да нè заштити. Потоа има генетски предиспозиции, има многу теории… Тој делува како супер антиген “, рече д-р Барчиќ.

Тој исто така истакна дека никогаш порано не доживеале таков тек на болеста.

„Видовме како работи свински грип, тоа беше ново заболување за нас. Но, никогаш не сме виделе вакви долгорочни промени во белите дробови, како и последици за кои не знаеме колку ќе бидат долгорочни “, заклучува д-р Баршиќ.

Д-р Барчиќ долги години беше шеф на интензивна нега во Загреб, а сега е началник на кризниот штаб на болницата Дубрава.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit