Како се менуваше големината на градите со децении? Од бујното деколте на Памела до огромниот обем на Кети Прајс

4 декември, 2020
pamela-830x0

Како се сменија стиловите на деколтето и зошто?

Од градници до чуда и лудости за гигантски импланти, покажуваме трендови кои се менуваат од деценија во деценија.

Четириесетти

Бидејќи жените мораа да се приклучат на воените обврски, корсетите конечно беа напуштени во корист на одделни градници, што ја отежнуваше напорната работа за носење на истите. Првично, тие беа изработени во спирала, што ги правеше конусни, така што беа познати како „градници за куршуми“.

Во 1943 година ексцентричниот магнат и режисер Хауард Хјуз исто така измисли градник за да ги направи градите на филмската sвезда Џени Расел поистакнати во „The Outlaw“.

Разгледниците и календарите на „pin-up“ девојки облечени само во долна облека за да го подигнат моралот на војниците набргу станаа вообичаена. Сега градите беа прикажани како пожелни атрибути, жените се обидоа да се прилагодат на „идеалот“ што го видоа на сликите: целосни, високи и зашилени.

Лансирањето на „Playboy“ доведе до фактот дека женските гради беа повеќе изложени од кога било досега.

Сега, кога голите секси слики на жени престанаа да бидат табу, жените стануваат сè посвесни за големината на градникот, што доведува до откривање на „фалсификати“, перници во градници за да изгледаат поголеми.

Сепак, истакнувањето на деколтето, како што го носеа холивудските sвезди, беше премногу ризично за повеќето жени од тоа време.

Шеесеттите години

Претходно, лекарите експериментираа со инјектирање животинска маст на парафин во женските гради, за да видат дали трајно ќе ги зголеми. Сепак, овој експеримент заврши со катастрофални резултати.

Но, дури во 1962 година, кога двајца хирурзи од Тексас го дадоа првиот силиконски имплант кој се зголеми во големина од корпа Б до С, се роди модерна естетска постапка.

Сепак, по крајот на првата операција, се случи ненадејна промена во тоа како треба да изгледа совршена дојка.

Доаѓањето на шеснаесетгодишната манекенка Твиги, наречено „Лице 1966“, создаде нов тренд на момчешка силуета, за кој се залагаше највлијателната дизајнерка на фустани Мари Квант.

Седумдесеттите години

Експертите велат дека високите дози на синтетички естроген што ги имала таблетата, што го стимулира проширувањето на млечните канали во градите, придонеле просечната големина на деколтето да се искачи од 34Б на 34С, според истражувачите од Универзитетот во Портсмут.

Во исто време, истакнатите структурирани градници исто така се сметаа за симбол на машката контрола, а феминистките ги повикуваа жените да ги палат.

Како резултат, моделите често покажуваат помали гради, особено во модните списанија, каде што најмодерни беа повисоките, аголни типови на тела.

Осумдесеттите години

Подобрата исхрана и повеќе избори на храна значеа дека просечната големина на градите на жената сега се искачи на 75D.

Имплантите се вратија на голема врата за да симулираат „живописни“ гради кои први ги промовираше ТВ sвездата Памела Андерсон во серијата „Baywatch“.

Во тоа време, хирурзите вметнале импланти со мал засек под ареолата, а потоа вметнале силиконска кеса во форма на солза, во која имало пластичен гел или солен раствор кој бил во форма. Сепак, стравот поради истекувањето на гелот значеше дека тие наскоро ќе бидат заменети со посигурен солен раствор.

Бидејќи ниту овие не ја задоволуваа формата, тие беа направени во кружен облик, што ги прави попривлечни.

Деведесеттите години

Кејт Мос влезе во сцената на моделингот на 19-годишна возраст, во 1993 година, во проsирен фустан со нејзините помали гради А и најавуваше нова ера на трендот „waif“.

Сепак, додека Кејт предизвика револуција кај малите гради, во исто време, лудоста за големи гради, која започна во осумдесеттите години, продолжи во Америка.

За оние кои сè уште не можеа да си дозволат операција од околу 5.000 долари, патентиран е четка за вондербра.

Во 1994 година беше речено дека манекенката Ева Херчигова буквално го запре сообраќајот со постери на кои ги погледна затегнатите гради во една од облеките, со наслов: „Здраво, момци“. Во истата година, Лиз Харли исто така ја „запали“ нацијата облечена во фустан од Версаче кој го открива деколтето.

Во оваа ера, советникот на пластичниот хирург Фулвио Урсо од клиниката „ Eterno 360“ вели дека зголемувањето на градите сепак е статусен симбол.

Трендот на поставување кружни цврсти импланти под мускулите исто така значеше дека тие можат да изгледаат многу високи и заоблени, особено забележливи кај послабите жени.

2000-тите

Бидејќи Кејти Прајс започна да ги повторува операциите што и ги приближуваа градите кон корпа Х, жените почнаа да добиваат идеја дека зголемувањето на градите е лесна опција.

Експертите проценувале во 2006 година дека биле извршени околу 20.000 процедури за зголемување на градите, што е огромно зголемување за една третина, за само една година, пишува „Times“.

Операцијата е прикажана и во реални шоуа за естетска хирургија како што е „Extreme Makeover“ кои покажаа драматични трансформации.

2010 година

Досега, не само имплантите ги правеа просечните димензии на градите, кои сега се зголемија на корпа ДД, според д-р Николас Браун од Универзитетот во Портсмут – сега просечната жена е за 12 килограми потешка од пред еден век, а една третина има прекумерна тежина.

– Градите главно се состојат од масно ткиво, па логично е да се мисли дека ако масното ниво на жената се зголеми како целина, големината на градите ќе се зголеми – според д-р Браун.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit