Тејлор Свифт за историјата на САД: Криминалците не заслужуваат споменици

15 јуни, 20200
h_53707162-725x446

Иако би било незамисливо да се слушне каков било политички активизам од Тејлор Свифт, поп-sвездата за среќа го смени ставот.

Деновиве, таа е гласна кога станува збор за борбата против расизмот, а откако му рече на американскиот претседател Доналд Трамп дека ќе го замени во есен, сега се крена против расистичките споменици, за кои вели дека постојат во голем број во САД.

Во твитовите што ги објави денес, таа се фокусираше на расистичките личности во државата Тенеси и повика на промена на нивните споменици, а во исто време напиша дека одредени личности се одговорни за бројни историски злосторства.

Таа особено се осврна на ликот и делото на Едвард Кармарк, кој беше супремист, но и убиец. Таа исто така го спомена и Натан Бедфорд Форест, озлогласениот трговец со робови и еден од водачите на „Ку Клукс Кланот“, кој уби десетици црни војници за време на граѓанската војна.

„Отстранувањето на овие споменици нема да ги поправи вековите на системско угнетување, насилство и омраза што ги искусија црнците, но може да ни бидат потребни двесте да ги натераме сите граѓани на Тенеси да се чувствуваат безбедни, а не само белци“, напиша таа, додавајќи:

„Ние мора да престанеме да ги нарекуваме херои луѓе кои извршиле ужасни расистички злосторства и да почнеме да ги нарекуваме криминалци. Криминалците не заслужуваат споменици “.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris