Тие ја „крадат“ нашата ментална сила: 5 вообичаени грешки во размислувањето

24 август, 2020
befunky-collage_oq7vJxg

Менталната сила бара тригласен пристап – управување со нашите мисли, регулирање на нашите емоции и продуктивно однесување и покрај нашите околности.

Иако може да се соочиме со проблеми во сите три области, честопати нашите мисли се главниот проблем што ни ја украде менталната сила, пишува Психологија денес.

1. „Се или ништо“ размислување

Понекогаш ги гледаме работитецрно или бело. Можеби имате во предвид две категории на соработници – добри и лоши. Или можеби го гледате секој проект како успех или неуспех. Препознајте нијанси на сива боја, наместо да ги поставувате работите еднострани.

2. Преголеми генерализации

Tired man sitting over the laptop

Лесно е да се направи еден посебен настан и да се генерализира тоа до крајот на животот. Ако не успеавте да завршите проект, може да заклучите – „Јас сум лош во тоа“. Или, ако еден член на семејството се однесува лошо со вас, можеби мислите: „Сите во моето семејство се груби“. Обрнете внимание на случаите кога инцидентот може да се однесува само на една специфична ситуација, наместо на сите други области на животот.

3. Самосожалување

Кога некои работи не ви успеваат или не успеете, не бидете тажни и жалете се за себе. Наместо тоа, најдете решение за проблем и здрав начин да се справите со поразот, како што е разговорот со пријателите.

4. Читање на умот

Никогаш не можеме да бидеме сигурни што мисли некој друг. Сепак, сите повремено претпоставуваат дека знаат што се случува во главата на некој друг. Размислувајќи за работи како „Тој сигурно си  помислил дека сум глупав кога го реков дека“ извлекува заклучоци кои не мора да бидат засновани на реалноста. Потсетете се дека можеби не правите точни претпоставки за перцепциите на другите луѓе.

5. Нереални идеали

Воспоставувањето на нелојална споредба за нас и другите луѓе може да ни ја уништи мотивацијата. Гледањето на некој што постигнал голем успех не е корисно, особено ако некој имал многу среќни околности на патот. Наместо да го мерите животот на некој друг, подобро е да се фокусирате на постигнување на сопствените цели.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris