Торнливиот пат до Оскарите: Рене Зелвегер започна како келнерка и живееше на улица со продавачи на крек

8 август, 20200
Annotation 2020-08-07 225606

Гледачите најмногу ја засакаа во филмовите за Бриџит Џонс, улога за која мораше да накачи неколку килограми.

Поради нејзината лоша ментална состојба, во еден момент таа едноставно побегна од рефлекторите и камерите.

Холивудската ѕвезда Рене Зелвегер (51) од родниот Тексас се пресели во Лос Анџелес на крајот на 1993 година, а за да преживее – келнеруваше со години. Гледајќи ги другите, таа брзо сфати каква личност во животот никогаш не сака да стане.

“Работев во барот ‘The Three Cubs’ на улицата Вине, зад подвижната бензинска пумпа. Тоа беше неверојатна работа за девојка како мене, која секогаш живееше во релативно безбедно опкружување. На аголот се продаваше крек, па ако дојдев доцна дома, не можев да излезам од автомобилот и да одам во станот додека не заврши предавањето “, рече таа.

Првата забележителна улога Зелвегер ја имаше во 1995 година во култниот филм „Тексашки масакр со моторна пила“, а една година подоцна таа одигра самохрана мајка која е заљубена во спортски агент во филмот „Џери Мекгвајер“.

“Благодарение на тој филм, јас успеав да платам кирија и повеќе не морав да работам како келнерка. Тој ми даде слобода – објаснила актерката еднаш. За криминалската драма” Медицинска сестра Бети “, таа освои Златен глобус и ја воодушеви публиката со улогата на вдовица.

Таа го освои Оскарот за најдобра споредна улога во 2004 година за улогата во филмот „Студена планина“, а и оваа година ја однесе дома наградата. На 92-та награда Академија, таа ја освои наградата за најдобра актерка за улогата на Џуди во филмот со исто име.

Сепак, на гледачите најмногу им се допадна во филмовите за Бриџит Џонс, улога за која мораше да накачи неколку килограми. Поради нејзината лоша ментална состојба, во еден момент таа едноставно побегна од рефлекторите и камерите. Ја немаше шест години, и во тој период се бараше себеси.

Сега е една од најбараните актерки во Холивуд.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi