Трагичната смрт на славниот актер остави тишина зад себе: Никој не можеше да претпостави дека тој ќе крене рака на себе тој ден!

10 август, 20200
Annotation 2020-08-10 010239

Беше една од најголемите sвезди на поранешната југословенска сцена …

Бранка Петриќ, шармантна дама и ненадминлива актерка, ги откри деталите за нејзината љубов со еден од најголемите југословенски заводници.

Покрај многуте маестрални улоги што ги одигра, најголем пресврт во кариерата на Беким е неговата маестрална улога на Бели Бора во филмот на Александар Петровиќ. Култно достигнување што влезе во аналите на југословенскиот филм.

“Skupljači perja”, кој беше номиниран за „Златната палма“ на Канскиот филмски фестивал во 1967 година, и беше награден со Гранд при од жирито и Награда од филмските критичари. По светскиот успех на овој филм, започнува долгорочната успешна меѓународна кариера на Беким. До крајот на осумдесеттите години, тој работи со престижни светски режисери и продуценти како Дин де Лаурентис, Џон Франкенхајмер, Тинт Брас…

Бранка Петриќ дипломирала глума на Академијата за театар, филм, радио и телевизија во Белград, а стана член на Југословенскиот драмски театар во 1960 година.

Во својата долга и непрекината актерска кариера, таа има постигнато широк спектар на улоги, од заљубени девојчиња, преку комични хероини, за денес да гради зрели и сложени женски судбини.

Својата среќа ја најде до актерот Беким Фехмиу.

Нивната љубов не беше една од оние на прв поглед – по една година забавување, тие се најдоа во пресврт: нивната врска мораше или да прерасне во нешто повеќе или да заврши. Се венчаа во Рим. Два пати!

“Поминавме и во светли и во ужасни моменти, но она што беше константно, како сидро, беше нашата љубов. И тоа, без никакви патетики, остана до крајот на животот. И, имавме бури и искушенија, потонувања и успони и падови, на крајот не знам за некој брак што трае толку долго, скоро педесет години, секогаш вистински сум го поддржувала во она што го прави, затоа што за мене беше радост сè што се случува со него, она што ми се допадна кај него беше тоа што тој никогаш не покажа ни најмала завист кон некого, никогаш не сум слушнал озборувања за некого. Беше многу чист, кога станува збор за колегијални односи, тој секогаш знаеше да пофали. Никогаш не чувствував момент на суета или завист „Да не зборувам за односот кон семејството, тој беше целосно грижлив, посветен, подготвен да помогне“, рече таа порано.

„Благословена сум што имам две деца“, рече Петриќ, додавајќи: „Беким сакаше дванаесет, но му реков дека треба да бидеме среќни со две. Можеби ми е жал многу што немавме трето“, рече Бранка.

За својот сопруг секогаш зборуваше со многу убов.

Сепак, болката беше преголема кога Беким го заврши животот во јули 2010 година со истрел од пиштол. На негово барање, пепелта се истури во една река во Призрен, Косово, градот каде што помина голем дел од своето детство.

На прашањето кога се сеќава на последните денови на нејзиниот сопруг, дали очекувала дека ќе си го одземе животот, Бранка тогаш рече:

“Не. Затоа што ако очекував, сигурно ќе се обидев да го спречам на сите можни начини. Во тие последни денови Беким беше ист и немаше нешто што сугерира дека трагедијата е неминовна. Ден порано ја играв претставата” Така требаше да биде “во која главниот лик си го одзема животот со истрел од пиштол. Каква иронија!

Следното утро бевме дома заедно, а околу 14 часот му реков на Беким дека одам на фризер. Тој ме придружуваше до вратата и ме праша дали имам претстава таа ноќ. Му одговорив дека немам и дека ќе бидеме заедно цела вечер, и тој ме гушна. Не се чувствував дека го гледам жив за последен пат. Се вратив за помалку од еден час, нестрплива да му ја покажам мојата нова фризура и ме поздрави духовна празнина. Прво влегов во дневната соба, но мојот сопруг не беше таму. Додека минував низ станот, ѕиркав во детските соби, потоа на терасата, но тој не беше ниту таму. На крајот влегов во работната соба каде се домашната библиотека и компјутерот. Беким лежеше на отоманот во боја на цреша, целосно покриен со бел чаршав. „Погледни како изгледа мојата коса“, реков додека се приближував до креветот, чекајќи како и секогаш за неговиот коментар, но немаше одговор. Дури и во зачуденост го прашав зошто лежи таму и уште ја покрил главата “, рече Бранка.

Но, засекогаш ќе се сеќава на ужасната глетка што ја затекнала.

„Веднаш го кренав чаршавот. Неговата глава беше на перницата што ја донел од нашата спална соба, и ако не го видов пиштолот во десната рака со кој пукал во слепоочницата и малку крв на челото и косата, ќе помислив дека цврсто спие. На масата покрај компјутерот тој ги оставил личната карта, сертификатот за пиштолот и проштално писмо упатено до мене, неговите синови и неговите браќа. Мислам дека тој се покрил со чаршаф за да не доживеам веднаш шок и ѕидовите да не се извалкаат. Која естетика на смртта. Се грижеше за сè. Ако му кажав еден час порано дека имав претстава таа вечер, сигурна сум дека би го одложил планот за друг ден, затоа што знаеше дека во тој случај шоуто ќе мора да се премести “, рече во тоа време Бранка и откри што е напишано во прошталното писмо

„Писмото беше напишано во убава ракопис, па можеби го напишал и порано, а во него вели дека нè сака, дека заминува многу мирно и одлучно. Тој не сакаше да ја известиме јавноста за тоа или простувањето да биде јавно. Начинот на кој замина и сè што се случи во врска со тоа, вели дека тој не се плашел од смртта и тоа е голема утеха за мене “, рече таа.

Сепак, Бранка собра храброст да го испрати на вечниот пат како што заслужува. Не беше лесно за неа. Таа бараше утеха да се сеќава на прекрасните денови поминати со него, а седативите и помогнаа во олеснување на болката.

Беким Фехмиу и Бранка Петриќ ги имаат синовите Хедон и Уликс.

Хедон еднаш рече за заминувањето на татко му: „Тој живеел и умрел како самурај, горд, храбар и чесен, со волја и желба да си замине кога не бил подготвен за овој живот“.

И така, едно семејство остана без саканиот сопруг и татко, а целата поранешна Југославија без маестрален актер и талент што ретко се повторува.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi