УВ ЛЕД светлата ефикасно го убиваат корона вирусот: Се истражува нивното влијание врз Sars-Cov-2

31 декември, 2020
led-svetla-UV-shutterstock_517012246-910x765


Во една неодамнешна студија, истражувачите откриле дека УВ-диоди кои емитуваат светлина можат брзо и ефикасно да го убијат вирусот корона HCoV-OC43. Доколку идните истражувања открија дека тие се исто така ефикасни против САРС-CoV-2, оваа технологија може да биде ефтин начин за дезинфекција на површини, системи за вентилација и системи за вода во болници и индустриски средини. Иако истражувачите откриле дека УВ зрачењето го убива HCoV-OC43, соопштението за печатот од Универзитетот во Тел Авив предупредува дека оваа технологија е опасна и не се препорачува за домашна употреба.

Мерливо присуство на вирус во воздухот

Добро е познато дека САРС-CoV-2, вирусот што предизвикува инфекција со ковид 19, може да се шири со респираторни капки и површини контаминирани со секрети од носот, устата и очите. Истражувањето објавено во списанието „Истражување на животната средина“ покажува дека САРС-CoV-2 бил присутен во примероци на воздух од болнички соби и лифтови, а исто така можел да се мери во слабо проветрени простории или преполни простории. Покрај тоа, беше откриено дека вирусот корона е одржлив неколку дена на заеднички површини, како што се не’рѓосувачки челик и пластика.

Тест со УВ LED светилки

Поради итна потреба да се најдат ефективни методи за дезинфекција на САРС-CoV-2, истражувачите од Универзитетот Тел Авив во Израел, во соработка со Универзитетот во Хаифа, Академскиот колеџ Ораним и Медицинскиот центар Хаим Шеба во Тел ХаШомер, започнаа со истражување, и покрај дали УВ-зрачењето со зрачење би ги оневозможило човечките коронавируси и неодамна ги објавија нивните резултати во Journal of Photochemistry and Photobilogy B: Biology. Користејќи човечки корона вирус OC43 (HCoV-OC43) како замена за SARS-CoV-2, истражувачкиот тим тестираше различни УВ LED сијалици кои емитуваат различни бранови должини (измерени во нанометри) за да утврдат кои ефикасно ќе го оневозможат вирусот HCoV-OC43.

Може ли УВ дезинфекцијата да биде побезбедна

Пандемијата на ковид 19 ја зголеми употребата на средства за дезинфекција и во јавните средини и во домаќинствата. Неодамнешното истражување објавено во списанието „Environmental Science & Technology Letters“, открило зголемување на бројот на кватернерни амониумски соединенија (QAC) во домашната прашина што се собира од домовите по почетокот на пандемијата. KAC се хемикалии во производите за чистење и дезинфекција кои можат да предизвикаат репродуктивни и респираторни проблеми. Покрај тоа, употребата на големи количини на хемикалии за дезинфекција може да им наштети на природата и на урбаната средина. Поради потенцијалните опасности од хемиските методи, професионално дизајнираните УВ ЛЕД системи за дезинфекција може да бидат побезбедно решение – решение кое може да ги дезинфицира површините, воздухот и водата.

Евтин и достапен метод

Во оваа студија, истражувачите „убија“ вируси користејќи поевтини и подостапни LED светилки, кои трошат малку енергија и не содржат жива како обичните сијалици. Тоа истражување, велат тие, има комерцијални и социјални импликации со оглед на можноста да се користат такви ЛЕД-светилки во сите области од нашите животи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber