Вакцината против грип го намалува ризикот од кардиоваскуларни состојби

5 август, 2020
вакцина

Вакцината против грип го намалува ризикот од кардиоваскуларни состојби
Вакцината против грип значително го намали ризикот од срцев удар, мозочни удари и некои други кардиоваскуларни состојби за лица со висок ризик, според најновото истражување.
Помалку е ризично возрасните кои се во групата на ризик да ја примат вакцината, велат истражувачите на состанокот на Американското здружение за срце.
Возрасните над 50 години кои за време на хоспитализација примале вакцини против грип имаа 28 проценти помал ризик од срцев удар следната година, пишува Си-Ен-Ен.
Тие исто така имале 47 проценти помал ризик од благ удар или минлив исхемичен напад (ТИА), 85 проценти помал ризик од срцева слабост и 73% помал ризик од смрт предизвикана од други причини или болести.
Истражувачите проучувале како вакцината против грип била дадена на хоспитализирани пациенти кои биле изложени на голем ризик за грип и компликации што ги предизвикал.
Ова вклучува луѓе на возраст над 50 години, луѓе кои се ХИВ позитивни или имаат СИДА, луѓе во старечки домови, како и оние кои се дебели или имаат индекс на телесна маса (БМИ) поголем од 30.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris