ВИ СЕ ЗАКАНУВА ГОЛЕМА ОПАСНОСТ Никогаш не пијте вода во овие ситуации кога е тропска топлина!

29 август, 2020
kutak profimedia-0004962864_1000x0

“Избегнете го времето на најсилното сонце. Полесно ќе ја толерирате топлината ако ја поправите вашата исхрана. Постои храна што нè лади, а тука спаѓаат краставица, зелка, домат, јаболко, риба со малку маснотии. Земете многу течности, но мојот совет е да пиете вода кога ќе станете, неколку неколку минути пред појадок и неколку минути пред вечера. Ако пиете вода за време на оброците, ризикувате да добиете летна дијареја “, коментира Примариус Д-р Петар Боровиќ.

Како да знаеме дали внесуваме доволно течности, го прашавме докторот.

“Ако урината ви е темно жолта наутро, тоа е знак дека не пиете доволно вода. И ако тоа го забележите во текот на денот, земете помали голтки течност, со паузи. Знак дека не ви недостасува течност е светло жолта урина”, одговара д-р Боровиќ.

Sunce Sunčano vreme

Негов совет е да носите облека која не стега и очила со УВ-филтер за време на топлите температури. „Доколку немате такви очила, тогаш е подобро да не ги носите бидејќи затемнети очила без UV-филтри ги прошируваат зениците и пропуштаат повеќе светлина, односно штетни зраци “.

Ако, пак, топлината ве пречекува во текот на првите денови од вашиот одмор, лекарот препорачува полека да се прилагодите на Сонцето – пред девет часот наутро и после 5 часот попладне.

“Бидете во сенка првиот ден – никако на директна сончева светлина и тоа 10 минути, а потоа следниот ден пет минути подолго. И во зависност од типот на кожата, користете заштитен крем. Жните не се советуваат да ги сончаат градите чија кожа е многу чувствителна на сончање”. , додава нашиот соговорник и посочува дека кремот треба повторно да се нанесува по излегувањето од вода, но и по спортување или зголемено потење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris