Виена се подготвува за Нова Година: Пристигнува елка висока 33 метри и стара 200 години!

31 октомври, 2020
виена

Дрвото ќе биде украсно од градинарите во градот на 3 ноември, а елката ќе биде осветлена од 14 ноември.

Според традицијата која трае од 1966 година, елката од Виена секоја година се поставува на плоштадот пред Градското собрание. Оваа година ќе биде смрека, висока 33 метри и стара 200 години, донесена од чешките шуми во Горна Австрија.

Плоштадот пред Градското собрание за Божиќните празници ќе биде украсен со смрека што порасна на надморска височина од 1.000 метри, па нејзините гранки се посочени и прилагодени на студените климатски услови, под товарот на снегот, пренесува РТС.

Годинава, Горна Австрија може уште еднаш да се погрижи за празничната Божиќна атмосфера на плоштадот пред Виенското собрание, и тоа е радост за нашата покраина – рече шефот на покраината Горна Австрија, Томас Штелцер.

И во 2020 година, најубавите плоштади во Виена, како и секоја година, ќе бидат божиќни пазари, од средината на ноември до Божиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris