ВНИМАНИЕ: Овие се јасни знаци дека нешто не е во ред со вашиот метаболизам

7 јуни, 20200
гфхфдхдгр

Бавниот метаболизам го нарушува вашето здравје и многу е важно да ги откриете причините навреме

Метаболизмот игра една од најважните улоги во нашето тело. Негова работа е да ја претвориме храната што ја јадеме во енергија. Неговото неправилно функционирање може да доведе до многу проблеми.

Точно, ако имате дигестивни проблеми, имате мрзливи црева, тогаш бавно ги исфрлате токсините од телото, а нивната акумулација сигурно може да влијае на телесната тежина. Но, кога зборуваме за тоа како да се забрза метаболизмот, не зборуваме само за тоа како да имаме редовна столица и да спречиме запек.

Овие се најчестите знаци дека вашиот метаболизам не работи правилно.

Внимавате на исхраната, а добивате тежина


Јасно е дека со возраста е потешко да се одржи посакуваната тежина. Но, ако јадете нормално, внимавате на внесувањето на калории, физички сте активни и сè уште добивате на тежина, тоа може да биде знак на бавен метаболизам.

Чувствувате потреба од шеќер


Желбата за одреден вид храна често укажува на тоа дека на организмот му е потребна енергија.

Ако јадете правилно и доволно спиете, но сепак чувствувате голема потреба од одредена храна, тоа значи дека вашиот метаболизам не функционира како што треба, односно дека не ја претвора храната што сте ја јаделе во енергија на вашето тело.

Постојано сте уморни


Ако често сте многу уморни, а тоа не се должи на недостаток на сон или напорно тренирање, може да биде знак дека вашиот метаболизам е побавен и дека вашето тело не ја обработува храната што ја јадете доволно брзо.

Вие сте раздразливи


Ова не е директно предизвикано од побавен метаболизам, но доаѓа како резултат на чувство на умор кога вашиот метаболизам не функционира правилно, така што може да доведе до ненадејни промени во расположението.

Сува кожа и коса


Кога метаболизмот не работи правилно, телото не може да ги регенерира клетките важни за здравјето на кожата и косата доволно брзо.

Постојано ви е ладно


Метаболизмот го снабдува организмот со топлина, па ако се забави, веројатно сте постојано зиморливи

Ова е најочигледно во вечерните часови, кога ви требаат повеќе ќебиња.

Ако имате проблем со повеќе од два симптома, добро би било да се консултирате со лекар или нутриционист. Студиите покажаа дека причина за бавен метаболизам најчесто се лоши животни навики. Исто така, една од причините може да биде внесувањето на повеќе калории отколку што му е потребно на телото.

Метаболизмот може да биде засегнат од пол, возраст и генетика. Ако сте жена, шансите да имате побавен метаболизам се поголеми, особено по 35-годишна возраст. Се верува дека на возраст од 35 години вашето тело согорува 100 калории помалку отколку кога имате 25 години.

Сепак, постојат дебели луѓе кои имаат брз метаболизам. Покрај тоа, некои студии покажаа дека дебелите луѓе имаат побрз метаболизам, затоа што на организмот му треба повеќе енергија за да се движи поголема тежина во текот на денот. Само значи дека причината за дебелината е во нешто друго.

Дали има некое решение во обидот да го забрзате метаболизмот? Секако има, затоа што не акумулирате калории во масните наслаги, вие ги трошите како енергија. Бидејќи имате 25 или 35 години, можете да ја имате истата метаболичка стапка, но само ако работите на тоа. За тоа, доволно е да се сменат некои животни навики.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris