Временска прогноза за претстојната есен: Не очекува студено време!

25 август, 2020
Kiša-oluja

Сушата влијаеше на многу области во текот на летото, а транзицијата на летото кон есента нема да биде забележлива за многу предели во Европа, бидејќи високите температури во западните и централните области на континентот ќе продолжат до септември, се вели во прогнозата.

„Ова би можело да значи дека градовите како Париз, Франкфурт, Луксембург, Келн и Берлин би можеле да имаат температури до 32 степени. Последниот пат кога се случи ова беше во средината на септември 2016 година. „Иако ќе биде топло во првата половина на септември, тоа не значи дека периодот ќе биде целосно сув“, рече метеорологот Аквадера Тајлер Ројс. Источно, Ројс очекува дека прилично влажното лето во Норвешка и Финска ќе продолжи во дождлива есен, благодарение на невремето во северна Европа. Дождот нема да запре до вториот дел од сезоната, кога времето ќе се врати без врнежи од дожд, а можеби и потопло пред зимата. Во Централна и Југоисточна Европа, вклучително и нашата земја, промената во средината на есента ќе донесе скоро зимско време на некои места. „Промената во шемата кон средината на есента ќе донесе бурно и постудено време во Централна и Југоисточна Европа. Ова ќе предизвика врнежи од снег повисоки од просечните во повисоките области на Алпите и ски-центрите. Исто така, тоа би можело да значи порано започнување на сезоната на скијање во некои дестинации, особено во централните Алпи “, рече метеорологот Алан Реперт.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris