Вселенскиот брод на Муск го изведе пробниот лет

6 август, 2020
вбнм

Прототипот на следната генерација на вселенскиот брод на Спејскс е успешно лансиран на висина од 150 метри, пишува ББС. Тест-дронот лесно ја надмина посакуваната надморска височина, а потоа успешно слета со помош на специјални нозе. Летот се случи во центарот за лансирање на SpaceX во близина на селото Бока Чица во Јужен Тексас во вторникот вечерта.

Вселенскиот брод се симна од Бока Чица во 18:57 часот по локално време. Тој е опремен со мотор Raptor кој работи на течен метан и течен кислород.

Конечното вселенско летало ќе има шест раптори високи 50 метри, а бродот ќе може да пренесе стотина луѓе.

Но, за да се надмине гравитацијата на Земјата, ќе мора да биде лансирана од огромна ракета наречена Super Heavy која ќе има дури 31 мотори Raptor.

Друго тест возило наречено Starhoppper веќе изврши неколку летови со краток тест во 2019 година, а исто така достигна и надморска височина од околу 150 метри.

Ѕвездата е еден од тројцата кандидати да стане превозно средство за да ги однесе луѓето на Месечината во мисијата на НАСА закажана за крајот на 2020 година. Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава, кој своето богатство го стекна во брза мода, веќе го резервираше своето место на ѕвездата на лет околу Месечината.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris