За најбрзи резултати: Непроценливи совети од познати тренери

27 август, 2020
antilop

Фитнес тренер, нутриционист и експерт за губење на тежината, Отнун Калабре, ги открива петте најважни совети за тоа како конечно да имате тенка половината и да се ослободите од вишокот на стомак, а попатно да можете да се почастите со омилениот колач, да уживате во јаглехидратите, а дури и коктелите!

„Прво на сите, треба да ги заборавите зборовите „диета“ и „ не “. Кога некој ќе ми каже, не можете да јадете пица, вие сте на диета, само размислувам за тоа веднаш, и ако се откажам, се чувствувам неуспешен.

Никој не го заслужува тоа, и одбивањето на храната не води до ништо. Она што треба да направите е да воспоставите контрола на она што го земате во организмот “, објаснува Калабрес.

Таа тврди дека може да постигнете неверојатни резултати за само еден месец, ако ги следите следниве 5 правила:


1. Контрола на порцијата

Важно е колку јадете, а не што јадете. Исто така, треба да бидете внимателни колку здрава храна јадете, затоа што не треба да претеруваме или да се прејадуваме. Кога ги контролирате порциите, не го оптеретувате желудникот, не го исполнувајте премногу брзо и со тоа го спречувате организмот да складира дополнителни маснотии.

2. Намалете ги додадените шеќери и преработената храна

Ретко се појавува прејадување со здрава храна, тоа обично го правиме со преработени производи и слатки, храна со вештачки бои, сол и хидрогенизирани масла. Таа е најголемиот непријател на твојата линија. Обидете се да подготвите оброци дома и да ги јадете само во текот на денот.

3. Макронутриенти во совршена пропорција

Трите најважни макронутриенти се протеини, јаглени хидрати и масти. Сите се неопходни за здрава и урамнотежена исхрана. Ситуацијата станува лоша кога претеруваме со едниот од нив и го игнорираме другиот. Направете вашите оброци да се состојат од 40% здрави јаглехидрати, 30% квалитетен протеин и 30% здрави масти.


4. Нема изговори, негирања и емоционално прејадување

 Откако ќе започнете со ова, вашата патека до тенка линија е завршена, без всушност да започнете како што треба.

5. Најдете го своето зошто и направете го тоа сами

Не е доволно само да се одлучиме, важно е да се разбере ЗОШТО решивме да направиме промени во исхраната и мора постојано да го повторуваме одговорот на тоа прашање, за да истраеме. За да го најдете најдобриот одговор на вашето Зошто, поставете си ги следниве четири прашања:

Што ќе се случи кога ќе изгубам вишок килограми?

Како ќе се чувствувам кога ќе изгубам тежина?

Што ќе се случи ако не изгубам вишок килограми?

Како ќе се чувствувам ако не изгубам тежина?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris