Загрижувачки последици од Ковид кај децата и кај младите: Се појавил синдром кој го опфаќа било кој дел од организмот

25 декември, 2020
person-5441453_1920

Синдромот се јавува неколку дена или недели по инфекцијата со коронавирус и може да биде многу сериозен ако не се открие на време Ако верувате дека ковид-19 е опасен само за постарите лица, оваа информација може да ве увери.

Имено, оваа пролет, лекарите забележаа кај деца и адолесценти по инфекцијата со коронавирус т.н. мултисистемски воспалителен синдром кој може да го нападне секој органски систем во телото. Проф. д-р Горан Тежовиќ, раководител на Одделот за инфективни болести на деца на Клиниката за инфективни болести ‘Др. Фран Михаљевиќ откри дека овој синдром ги погодува луѓето на возраст под 19 години, кои биле целосно здрави пред инфекцијата со коронавирус. Може да се појави и кај лица над 19 години, додека најстариот пациент во Хрватска со овој синдром има 22 години.

Досега се пријавени десетина случаи. Синдромот се јавува неколку дена или недели по инфекцијата со вирусот САРС-КоВ-2 и трае неколку дена и може да биде фатален ако не се препознае на време. „Таа варира од сосема лесна клиничка слика до сериозна, што може да предизвика пад на крвниот притисок и шок. Може да влијае на кој било органски систем во телото, белите дробови, бубрезите, црниот дроб, васкуларниот или централниот нервен систем, да предизвика проблеми со згрутчување “, објасни Тежовиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber