Зелените пиперки се отровни? Кружи нова теорија за овој зеленчук а вистината е неверојатна!

25 декември, 2020
619677_hrana_ls (1)


Членовите на Германското здружение за храна (ДГЕ) велат дека според многу митови за исхраната, треба да има здрава доза на скептицизам и дека треба да се вложат напори да се утврди дали има зрно вистина во нив.

Мит: Црниот леб е постар од белиот

Меѓу производите од житни култури, како што се леб, јуфки, ориз и брашно, најздрави се интегралните житарки, вели Силке Рестемаер од ДГЕ. „Храната со цели зрна ви гарантира подолго чувство на ситост, а во исто време содржи повеќе хранливи материи отколку производите со бело брашно. Важно е да се истакне дека не секој вид црн леб или со семе е направен од цели зрна. „Некои видови леб добиваат темна боја благодарение на екстрактот од слад што им се додава, а кај некои видови семе има само семки од сончоглед.

Мит: Зелените пиперки се отровни

Незрелите пиперки содржат соланин. „Тоа е отров што го штити растението од штетници“, објаснува Харалд Сеиќ од ДГЕ. Кога конзумираат премногу зелена пиперка, некои луѓе можат да доживеат симптоми како што се лесна главоболка или болки во стомакот. Сепак, возрасно лице би морало да јаде многу голема количина зелена пиперка за да развие сериозни здравствени проблеми.

Мит: Кафето е диуретик, пиењето влијае на губење на течности „Не е штетно да се испие чаша обична вода со шолја кафе, но не е потребно“, вели Силке Рестемаер. Кафето, како и другите пијалоци, е дневна количина на течност што му е потребна на вашето тело.

Мит: Замрзнатиот зеленчук може да се чува „засекогаш“

„Замрзнувањето на храната е одличен начин да се зачуваат некои видови храна на долг рок“, вели Силке Рестемаер. Кога се чуваат на минус 18 степени, повеќето хранливи материи, вкус, но и изглед остануваат недопрени. Сепак, со текот на времето, храната се распаѓа, што значи дека длабоко замрзната храна во одреден момент веќе нема добар вкус. Совет: „Напишете го датумот кога ја замрзнавте храната, содржината и количината на пакувањето, за да знаете точно колку години има“.

Мит: Ако јадете доцна навечер, ќе добиете тежина

“Ако јадете храна богата со калории секој ден, ќе добиете тежина. Ако внесете премногу малку калории, ќе изгубите тежина”, едноставно објасни нутриционистот Моника Бишоф. За луѓето кои спаѓаат во групата луѓе со нормална тежина, ирелевантно е во кое време јадат. „Но, ако некое лице сака да изгуби тежина, би било препорачливо да се обиде да престане да јаде пред спиење или навечер“, вели Моника Бишоф, додавајќи дека на некои луѓе им е полесно да прескокнат оброк навечер отколку во текот на денот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber