Зошто е масажата на ушите добра за сечие здравје

2 август, 20200
dfdfdfd


Кога се споменува масажа, ретко е некој да помисли на масажа на ушите. Сепак, масажата на овој дел од телото може да биде од голема корист за здравјето на сите.

Мускулна болка

Неодамна беше спроведен експеримент за да се утврди дали ушната масажа може да помогне во намалување на болката кај луѓе кои имаат хронична болка во долниот дел на грбот. Резултатите покажаа дека оваа едноставна постапка е многу ефикасна за намалување на оваа непријатност.


Стрес и вознемиреност

Друга студија е спроведена кај пациенти за време на периодот на вештачко оплодување. Резултатите покажаа дека масажата на ушите е добра во оваа стресна ситуација. Масирајте го увото со лесни кружни движења ако сметате дека сте под голем стрес. Оваа точка се наоѓа во горната ушна празнина.


Несоница

Бидејќи стимулацијата на ушите има релаксирачки ефект, можете да ја вежбате оваа масажа пред спиење, за да се смирите и заспиете полесно. Иако оваа постапка нема да помогне целосно да се реши проблемот со несоница, може да биде многу корисна во релаксирањето пред спиење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris