10 факти за привлечноста: Со кого, зошто и кога ќе бидеме во врска?!

17 јануари, 2021
dreamstime-xxl-143459779

Постојат многу фактори кои влијаат на тоа кој сексуално нè привлекува.

Што одредува кој сексуално нè привлекува? Ова е изненадувачки тешко прашање на кое е тешко да се одговори затоа што се чини дека привлечноста зависи од низа фактори. Некои од нив се биолошки, други се психолошки, а трети имаат врска со нашето социјално опкружување.

Подолу се дадени десетте најинтересни заклучоци што научниците ги документирале кога станува збор за привлечноста.

1. Луѓето ги привлекуваат други луѓе кои се слични на нив. Во една студија, истражувачите побарале од хетеросексуални мажи и жени да ја оценат привлечноста на неколку лица. Меѓу фотографиите се наоѓаше и слика на нивното сопствено лице, која дигитално беше претворена во спротивниот пол. Учесниците во истражувањето го избраа ова вештачко лице како најмногу што ги привлекуваше.

2. Иако на некои тоа им изгледа морбидно, луѓето имаат тенденција да ги привлекуваат луѓе кои се слични на нивните родители. На пример, покажано е дека луѓето кои имале постари родители избираат партнери кои се многу постари од нив.

3. Ако сте веќе физиолошки возбудени (на пр. После вежбање) и запознаете некој нов, тие веројатно ќе ве привлекуваат отколку во некои други ситуации, пишува во Проектот за добри луѓе. Зошто? Затоа што ќе му го припишете изворот на возбуда на таа личност, а не на самата физичка активност што ве доведе во состојба на возбуда.

Истражувањата покажаа дека колку повеќе пиете алкохол, толку повеќе ќе ве привлекуваат луѓето околу вас.

5. Се чини дека играта на непобедливост навистина функционира во привлекувањето на вниманието на спротивниот пол, барем ако барате долга врска. Недостижни луѓе, оние кои се во врска или не ве доживуваат, одеднаш се многу попосакувани од оние што се на располагање.

6. Што се однесува до упадот, и мажите и жените претпочитаат кога некој ќе им пријде со безопасно „здраво“ отколку некој форум што го имаат слушнато веќе 100 пати.

7. Атракцијата е мулти-сетилен процес. Кој нè привлекува не зависи само од тоа како изгледа другата личност, туку и од тоа како тој мириса, кои гестови ги користи и слично.

8. Работите што хетеросексуалните жени ги сметаат за привлечни кај мажите, се разликуваат за време на менструалниот циклус. Поточно, кога жените се на врвот на плодноста, тие обично ги привлекуваат мажествени мажи.

9.На хетеросексуалните мажи им се попривлечни жените кои носат црвена облека отколку жените кои носат било која друга боја. Зошто? Некои велат дека мажите развиле тенденција да бидат возбудени од оваа боја, бидејќи женските тела природно стануваат црвени / розови за време на сексуалната возбуда. Најновите истражувања сугерираат дека жените потсвесно можат да го искористат ова со тоа што ќе се облечат во црвено кога се најплодни.

10. Нашите модели на сексуална привлечност се чини дека се менуваат сезонски. На пример, хетеросексуалните мажи известуваат за поголема привлечност на женското тело и градите во зимските месеци отколку во летните месеци.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber