15 факти за сексот: Секој треба да го знае ова!

31 јануари, 2021
240795_shutterstock-338278991_ls

Сексот е неисцрпна тема за секој од нас

Еве 15 факти за сексот што можат да го подобрат вашиот однос со вашиот партнер:

1. Според статистичките податоци, повеќето жени се сигурни дека предиграта треба да трае околу една третина од сексуалниот чин. Но, интересно е што оваа бројка се разликува во зависност од земјата во која живеете. На пример, жените во Бразил сакаат предигра 13% од времето, а жените од Јапонија 40%!

2. Просечниот сексуален однос трае три и пол минути. На жената ѝ требаат најмалку 15 минути да постигне оргазам. Следствено, повеќето жени остануваат незадоволни. Тие го толерираат и молчат!

3. Во животинскиот свет, потребни се 2 до 3 секунди за мажот да ја препознае женката како сексуален предмет, додека на жените им требаат 8 секунди за да видат сексуален предмет во мажот.

4. Во просек, вагината е долга околу 9 см, но чувствителните ткива се наоѓаат само во првите 5 сантиметри. Соодветно на тоа, мажите не треба да се грижат премногу за должината на гениталиите.

5. Само една четвртина од европските жени сакаат секс со само еден партнер во текот на нивниот живот. Останатите три четвртини сакаат да експериментираат. Само 7% од мажите би сакале да имаат една партнерка за цел живот.

6. Секоја трета врска се одвива во „мисионерска“ поза, втората најпопуларна поза во сексот е кучешката поза, а третата е „на страна, мажот позади“.

7. Мирисот е важен за жените во сексот. Според истражувањето на Универзитетот Стенфорд, на жените најмногу им одговара мирисот на чоколадо, ванила, свежи ролни и краставици.

8. Познатата Г-точка е збир на нервни завршетоци и се наоѓа на предниот ѕид на вагината, приближно во средината на нејзината должина. Кога се стимулира оваа зона, жените чувствуваат нешто како силно скокоткање. Но, вистината е дека не секоја жена го сака ова чувство.

9. Најголемата сексуална желба, жените ја чувствуваат од 9 до 14 дена по менструацијата. Во тој момент, андрогените хормони достигнуваат најголема концентрација.

10. Пробување чевли ги возбудува жените. Стимулацијата на прстите се чини дека има врска со тоа, бидејќи постојат точки кои се одговорни за протокот на крв во гениталиите.

11. Жените ги возбудуваат нежните, лесни допири. Само поминете со прстите, лесно допирајте ја кожата преку раката или ногата и тие се возбудени.

12. Женските гради можат да се зголемат за 25% за време на сексот поради наплив на крв за време на сексуален однос.

14. Секоја дваесетта жена може да доживее напад на вагинизам, што значи зарамнување на машкиот полов орган за време на сексуален однос во вагината. Во овие ситуации, треба да се опуштите и спазмот ќе се повлече.

15. Мадона рече дека сексот се случува во главата. И не само таа! Главниот центар на возбуда се наоѓа во мозокот. Затоа, некои мажи се во состојба да доживеат оргазам со само еден бакнеж. Главната работа е да го имате тој бакнеж со саканата жена.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris