Совршено: Рецепт за бисквити во комбинација на чоколадо и портокал

31 јануари, 2021
62027223-keksici-kakao-cokolada-naranca

Дали има некој кој не сака колачиња? Постојат различни видови на овој омилен десерт, а денес ви донесуваме рецепт за колачиња во кои е завиткана позната и омилена комбинација на чоколадо и портокал.

Сè што треба да направите е да ги подготвите сите состојки и да се фрлите во подготовка на овие бисквити кои сигурно ќе го воодушеват вашето домаќинство.Еве го рецептот:

СОСТОЈКИ:

 • 200 грама путер
 • 250 грама брашно
 • 50 грама какао во прав
 • 75 грама павлака
 • 1 ванилин шеќер
 • 5 грама прашок за пециво
 • 75 милилитри сок од портокал (1 портокал)


 • џем од портокал ако е потребно
 • Доколку е потребно коцки од чоколадо

 1. Изматете ги кремот, путерот, ванилиниот шеќер и сокот од портокал.
 2. Какаото во прав, брашното и прашокот за пециво, додадете го во смесата и месете го тестото со рацете.
 3. Завиткајте со фолија и оставете околу 1 час во фрижидер.
 4. Посипете ја работната површина со брашно и превртете ја смесата преку фолијата (не брашно од горната страна) до дебелина од околу 3 мм. Исечете кругови со дијаметар од 7мм.

 1. Ставете лажичка џем од портокал и 3 капки чоколадо (или половина коцка чоколадо) на секој круг.
 2. Преклопете го кругот и притиснете со прстите да се спојат добро.
 3. Ставете го во плех за печење покриен со хартија за печење и печете 15 минути на 190 ° С.
 4. Извадете го, оставете малку да се излади и превртете го во шеќер во прав.
Keksići s kakaom i džemom od naranče

Добар апетит!

Патем, зад овој рецепт кој нема да ве разочара стои Алица Бјели Дудуковиќ. Нејзините рецепти можете да ги следите и на Инстаграм профилот okruglica79.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris