15 најубави села во Шпанија каде ќе го почувствувате вистинскиот дух на оваа прекрасна земја

19 јули, 2021
62030951

Ако некогаш сте фантазирале за идиличните провинции во Шпанија и сте се запрашале од каде да започнете, можеби ова ќе ви помогне. Целата земја е полна со мали, тивки места со тој топол дух и бои на Шпанија, но дури и меѓу нив има некои мали разлики што можат да ве насочат кон вашите желби.

Здружението на најубавите села во Шпанија (или уште пријателски: Лос Пуеблос Мас Бонитос де Еспања) промовира мали села, заштита на локалната култура и наследство и туризам во овие области. Во моментов има околу сто села на списокот, а секоја година им се придружуваат нови.

Но, за да влезат во престижниот круг на најубавите, тие сепак мора да исполнуваат некои други критериуми освен убавината. Тоа се, на пример, зачувување на културното наследство, чистота, сообраќајот, оддржување на градини и зелени површини итн. Населението не може да надмине 15.000.

Ова се селата кои беа наведени меѓу најубавите минатата година, наведени по азбучен ред, бидејќи не би било фер да се рангираат според убавината.

 1. Алкудија (Балеарес) се наоѓа на идиличниот остров Палма де Мајорка. Чиста медитеранска романса!
 2. Атиенца (Гвадалахара) во централна Шпанија, недалеку од Мадрид.
 3. Бетанкурија (Фуертевентура) е дел од шпанскиот архипелаг кој се наоѓа преку мароканскиот брег. Бели куќи, палми и цвеќиња
 4. Кастелар де ла Фронтера (Кадиз) половина час возење од Гибралтар. Изграден од камен на врвот на ридот.
 5. Кастрило де лос Полвазарес (Леон) – ако Медитеранот го имаше Дивиот Запад, ќе изгледаше вака.
 6. Кула (Кастелон), идилично село лоцирано помеѓу Барселона и Валенсија.
 7. Могровехо (Кантабриа) е село со камени куќи на северот на земјата, со грб заштитен од прекрасни планини.
 8. Монтеагудо де лас Викаријас (Сорија), село во кое доминира огромна тврдина. Ако ви се допадна Медина на Малта, ова е местото за вас.
 9. Оливенца (Бадахоз) – можеби е мала, но улиците и плоштадите се пространи. Сместено е покрај границата со Португалија и на моменти нè потсетува на малите латиноамерикански градови.
 10. Пастрана (Гвадалахара) за љубителите на ридскиот терен и населбите на „терасите“ на падините. Како и Атиенца, од Мадрид е оддалечено само час и половина.
 11. Поленца (Балеарес) – веќе можеме да почувствуваме мирис на море и сол!
 12. Понте Масеира (Коруња) е полна со зеленило и ова село ќе го најдете на самиот север на Шпанија. Ќе го препознаете по античкиот римски мост преку реката.
 13. Робледило де Гата (Касерес) се наоѓа долж границата со Португалија, во зеленило и темни камени куќи кои исто така имаат свои мали водопади.
 14. Тегуиза (Ланзароте) – кога го видовме, скоро го погрешивме за град во Тунис. Сепак, тоа е повторно шпански остров во близина на Мароко, па оттука и здивот на Ориентот.
 15. Винуеса (Сорија) – нејзиниот прв сосед е природен парк, а сите други се планини што го штитат. Спие во триаголникот помеѓу Мадрид, Билбао и Сарагоса, така што нема да недостасуваат дневни патувања.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris