30-дневна диета, за почетници: Еве што е дозволено да се јаде, а што не смеете да консумирате! (Мени)

18 јануари, 2021
диета

Целта на 30-дневната диета е, како што сугерира неговото име, да ги елиминира шеќерот, брашното, индустриски преработената храна и алкохолот од исхраната цели 30 дена.

Овој план на исхрана е создаден во 2009 година, а го создадоа Мелиса Хартвинг Урбан и Далас Харвинг. Целта на оваа диета не е губење на тежината, туку ресетирање на диетата, но и чистење на организмот од „брза храна“.

Што можеме да јадеме за време на диетата „30 дена“?

Сите видови зеленчук, вклучително и компири

Овошје (сите видови)

Морска храна како риба, остриги, ракчиња и школки Месо: говедско, пилешко, свинско (но не пржено, туку печено и варено)

Ореви и семиња

Јајца

Маслиново и кокосово масло

Црно кафе

Што не треба да јадеме за време на диетата „30 дена“?

Млеко

Ceитарки (пченка, ориз, пченица)

Додавање шеќер

Мешунки (грав, наут, леќа, грашок, соја)

Алкохол

Тестенини

Леб

Обработени адитиви

Помфрит и чипс

Што да очекувам?

Оваа програма е тешка од повеќе причини: треба да подготвите и планирате храна однапред; програмата е строга, затоа мора да внимавате да не го прекршите правилото, во спротивно започнувате од почеток; здравата храна е поскапа, затоа бидете подготвени да ги почувствувате во вашиот џеб сите „придобивки“ од оваа диета.

Пример за мени:

1 ДЕН

Појадок: Мелени јајца со спанаќ или блитва

Ручек: Салата која се состои од туна, кромид и зелена салата.

Вечера: Тестенини од риба и тиквички на скара

2 ДЕН

Појадок: варено пилешко со зеленчук на скара

Ручек:

Пилешки тапан и варен компир

Вечера: Салата од ренданг целер, јаболка, моркови и ореви.

3 ДЕН

Појадок: 2 варени јајца и свеж зеленчук како што се пиперки, домати, итн.

Ручек: пилешка салата

Вечера: карфиол и варено говедско месо

Иако оваа диета е тешка и бара многу труд, само имајте на ум дека ќе го исчистите вашето тело од токсини, дека ова не е „трајно“ и дека ќе се вратите на вообичаената диета по 30 дена. Слабеењето е проследено со истоштеност и постојан умор. Од друга страна, креаторите на оваа диета тврдат дека оваа диета го рестартира вашето тело, нудејќи ви здравје.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris