4 ЕВРОПСКИ РУТИ: Ова се патувања на кои треба да отидете барем еднаш, и тоа со АВТОМОБИЛ!

1 април, 2021
246221_shutterstock-305618093_ls

Патувањата нѐ прават среќни и нема подобро чувство од тоа да седиме во автомобил и да истражуваме…

Ирска: од исток кон запад

Препорачана рута: Кери – Галвеј – Даблин

Време на возење: 6 часа

Ирска сè уште е потценета поради убавините со кои изобилува. Ако ја започнете својата патека во Кери, можете исто така да започнете да ја проучувате ирската историја. Камените острови и напуштените цркви во областа секако вреди да се истражат.

Тричасовно возење ве дели од Галвеј, а одличен патоказ е реката Шенон, чиј брег го следите цело време. Голвеј штотуку е прогласен за „најпријателски“ европски град, па се исплати да поминете барем една ноќ таму.

По уште три часа возење, ќе се најдете во Даблин, што ќе ги задоволи оние кои се гладни за уметност, како и оние кои се жедни за журка и забава. Од култура до храна, секој овде ќе најде нешто за себе.

Италија: Амалфи брег

Препорачана рута: Равело – Соренто – Позитано

Време на возење: 3 часа

Брегот на Амалфи не треба да се пофали особено, тој е широко познат по својата екстремна убавина, па затоа не е ни чудо што привлекува и уметници, љубители на храна и холивудски sвезди. За да го извлечете максимумот од тој пејзаж, потребен ви е автомобил, и оној кој добро се справува со возење по угорнини.

Започнете го вашето патување во Равело, мало живописно село познато по своите весели бои и керамика. По кратко возење низ ридовите, патот повторно се спушта кон крајбрежјето и доаѓа до „скапоцен камен на брегот“, Соренто. Тој нуди прекрасен поглед на Неаполскиот Залив (кој технички не е дел од брегот на Амалфи).

Последната точка е Позитано, град познат по својата романса и вкусна храна.

Норвешка: возење по фјордовите

Препорачана рута: Берген – Флам – Лоен

Време на возење: 6 часа

Ако барате целосна жена и големи количини специјалитети од морска храна, ова е патување што не треба да го пропуштите. За љубителите на кампување, западна Норвешка е најпопуларна дестинација.

Градот Берген е одлична точка за започнување на вашето патување, со пристаништето Бриген, сместено меѓу планините. Не пропуштајте да јадете специјалитет од риба по кој е познат градот.

Каде и да одите од Берген, нема да погрешите, но како следна станица го препорачуваме Флам, каде што треба да застанете за да ги видите бројните водопади. За оние кои сакаат да ги видат уште поблиску, се организираат тури со брод.

За крај останува Лоен и неговиот лифт кој е највисок во Европа! Од висина од 900 м, глетката е навистина неверојатна.

Португалија: од еден во друг сончев град

Препорачана рута: Лисабон – Порто

Време на возење: 3 часа

Лисабон е познат по комбинацијата на ултрамодерна култура и стара елеганција. Без разлика дали сакате да посетите еден од 25-те бесплатни музеи, да уживате во многуте кафулиња и ресторани или едноставно да впиете погледи, секој ќе најде нешто за себе.

Возењето кон север кон Порто трае само три часа, но тешко дека ќе можете да го направите тоа без да застанете. Едноставно е срамота да се пропушти бајкиот град Синтра и палатата Пена.

Дури и ако пристигнете во Порто со автомобил, задолжително посетете ја железничката станица Сао Бенто, која е прогласена за најубава во Светот. На 5 минути пешачење е Рибеира, населба позната по своите одлични рибни ресторани и барови со предјадења.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris