4 суплементи кои треба да ги пиеме за време на есента и зимата: Фармацевт открива зошто се важни

9 октомври, 2021
woman-28273331920-830x0

Есента и зимата се сезони кога вирусните инфекции демнат од сите страни, а со пандемијата на коронавирус, особено е неопходно да се зајакне организмот, да се подигне имунитетот и да се подготви да се справи со предизвиците што го чекаат до пролет.

Многу луѓе мислат дека е пожелно да се земаат додатоци во текот на целата година, но секако треба да посветиме посебно внимание на зајакнување на телото во есенските и зимските месеци, со цел да го подобриме имунитетот.

  • Постојат групи витамини и додатоци кои дефинитивно треба да се земат како додаток штом започне постуденото време, а тоа се пред се витамин Д, Ц, железо и магнезиум – вели за Телеграф фармацевтот Марија Ѓуриќ.

1. Витамин Д.

Фармацевтот посочува дека добиваме повеќе витамин Д во текот на летото, бидејќи сме изложени на сончева светлина.

  • Од октомври, на нашето тело му е потребна помош за да обезбеди доволни количини од овој важен витамин, кој, меѓу другото, помага во подигнување на имунитетот, но и го регулира калциумот и фосфорот во телото, што е важно за здравјето на коските, мускулите и забите – вели фармацевтот.

Ѓуриќ посочува дека недостатокот на витамин Д може да се манифестира како замор, депресија и мускулна слабост.

2. Железо

  • Нивото на железо во телото треба повремено да се контролира во текот на целата година, а особено е важно да се контролира во зима. Ако случајно забележите какви било симптоми на анемија, неопходно е да се јавите кај вашиот лекар. Ако мислите дека немате доволно железо во вашата дневна исхрана, почнете да земате некој додаток на железо – советува Ѓуриќ.

3. Витамин Ц

Таа посочува дека витаминот Ц е особено важен во есен и зима.

  • Општо е познато дека витаминот Ц ги одржува клетките на нашето тело здрави. Витаминот Ц помага да се излечат настинки и вирусни инфекции, бидејќи го зајакнува имунолошкиот систем. Меѓутоа, прекумерното внесување на овој витамин може да биде штетно, а на возрасните на возраст од 19 до 64 години им требаат 40 мг витамин Ц дневно – објаснува фармацевтот.

4. Магнезиум

Овој минерал е особено важен за имунолошкиот систем, но и за претворање на храната во енергија.

Според фармацевтот, се препорачува да земате магнезиум во текот на целата година, но ако веќе не го правите тоа, важно е да го земате во текот на есенските и зимските месеци.

  • Недостатокот на магнезиум е доста чест, и имајќи предвид дека е втор најчест електролит во човечкото тело, важно е секогаш да го внесуваме за да имаме доволно од него. Ниското ниво на магнезиум може да предизвика висок крвен притисок, вознемиреност, но и депресија. Затоа е многу важно да се користи магнезиум во постудениот дел од годината – посочува фармацевтот Ѓуриќ.

Според неа, се препорачува да се пијат други додатоци по потреба по консултација со лекар. Таа листа вклучува селен, цинк и витамин Б.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris