5 најубави плажи во Албанија кои ќе ве распаметат: Која ви се допаѓа најмногу?

21 август, 2021
plaza 2

Едноставно е неверојатно колку природни богатства се скриени во соседството

Албанија станува сè попопуларна летна дестинација, благодарение на неверојатното и досега неоткриено крајбрежје. Има толку многу убави плажи на албанската ривиера што можат да се споредат со оние во Грција, и еве само неколку од нив.

Плажа Ѓипе

Едно од скриените богатства во Албанија е бајковитата плажа Ѓипе, која се наоѓа недалеку од Валона. Посетителите можат да стигнат до неа со брод или автомобил, но во тој случај треба малку да испешачите до неа.

Плажата е опкружена со високи карпи, така што ќе имате чувство дека сте на пуст остров. Водите на Јонското Море се кристално чисти, а многумина велат дека очите едноставно „болат“ од толку сина боја.

Заливот Грама – Албанија

Едно од најубавите места во Албанија е заливот Грама во близина на Валона. Доколку се одлучите да го посетите понесете со себе храна и вода.

Плажа Дерми

Плажата и истоимениот град Дерми се наоѓаат на 42 километри од Валона, а одморалиштето е познато по ноќниот живот и традиционалните камени куќи. Во последниве години, сè повеќе скандинавски туристи доаѓаат овде. Сепак, масовниот туризам сè уште е поштеден во споредба со другите дестинации во Албанија.

Ксамили

Всушност, тоа е место со неколку заливи, така што нема да имате проблем да најдете добро место.

Истоименото место и плажата се дел од Националниот парк Бутринт и се наоѓаат недалеку од Саранда.

Ксамили навистина се смета за вистински европски рај, па затоа не изненадува што местото е полно со луѓе во јули и август. Најдоброто време за посета е дефинитивно мај или почетокот на јуни, но и по завршувањето на сезоната, односно во септември.

Плажа Пулебарда

Во превод, плажата се наоѓа помеѓу Саранда и Ксамил. За да стигнете таму, можете да се качите во автобус што оди секој час од Саранда. Ве чека 20-минутна прошетка, што е целосно достојно за таков рај. Исто така, обезбеден е пристап за автомобил, но треба да бидете претпазливи бидејќи последниот дел од патот е карпест.

escort - Korsan taksi