5 причини зошто младите жени влегуваат во менопауза: Ова се најголемите актори на ризик!

5 февруари, 2021
5 razloga

Во просек, жените влегуваат во менопауза на 51 година. Сепак, тоа може да се случи подоцна, но и многу порано и кога точно, зависи од бројни фактори.

Овие 5 фактори ве изложуваат на ризик од рана менопауза:

1. Хируршки интервенции

Како прво, станува збор за операции и интервенции поврзани со репродуктивниот систем. Но, може да бидат засегнати и други барања во областа на стомакот, кои влијаат на протокот на крв во областа на репродуктивните органи, пишува goodhouse.ru.

2. Намалена или прекината функција на јајниците

Некои болести или состојби можат да предизвикаат јајниците да престанат да функционираат дури и кај помлади жени. Затоа е многу важно да се прават редовни прегледи најмалку еднаш годишно, за да не се пропуштаат дијагнозите или да се прават доцна. Запомнете дека многу болести на репродуктивните органи не даваат никакви симптоми долго време.

Ако го забележите овој симптом, задолжително кажете му на вашиот лекар: Ова може да биде првиот знак дека ракот на јајниците се развива во телото!

3. Синдром на полицистични јајници

Во оваа состојба, лузни и воспаленија се појавуваат на ткивото на јајниците, што влијае на овулацијата и ги уништува фоликулите, што може да предизвика рана менопауза.

4. Автоимуни болести

Како прво, ова се инсулин-зависни дијабетичари, како и луѓе кои страдаат од хипотироидизам, ревматоиден артритис и лупус. Ако страдате од овие состојби, ризикот од рана менопауза е зголемен.

  1. Терапија за третман на рак

Хемотерапија и зрачење често може да предизвикаат рана менопауза. Одредени лекови кои се препишуваат на луѓе со малигни заболувања исто така го зголемуваат ризикот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber