ДЕКАРТОВ КВАДРАТ: Неверојатно лесен начин да донесете тешка одлука!

22 октомври, 2021
260953_renedekrat_ls

Декартовиот квадрат е едноставен, но многу ефикасен метод кој може да ви помогне да донесете тешки одлуки. Идејата зад него е дека можете да анализирате кој било проблем или ситуација од различни агли, и тоа само со одговарање на четири прашања.

Дајте искрени одговори на следниве прашања:

  1. Што ќе биде ако тоа се случи? (Што ќе добијам од сето тоа?)
  2. Што ќе биде ако тоа не се случи? (Дали сè ќе остане исто? Кои се придобивките ако не направиме нешто?)
  3. Што нема да биде ако се случи? (Слабости, недостатоци, грешки, штети што би настанале доколку направиме нешто.)
  4. Што нема да се случи ако тоа не се случи? (Грешки и недостатоци ако не направиме нешто.) Бидете внимателни кога одговарате на ова прашање – мозокот ќе се обиде да ја игнорира двојната негација, а вашиот одговор може да биде сличен на првиот. Не дозволувајте тоа да се случи!

Зошто овој метод е толку ефикасен?

Поентата е дека кога сме во ситуација која бара од нас да донесеме тешка одлука, често заглавуваме на првото прашање – Што ќе се случи ако тоа се случи? Значи, Декарт ни овозможува да гледаме на истиот проблем од четири различни агли, што ни овозможува да направиме добро избалансиран и свесен избор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris