8-часовна диета: Чудо кое веднаш губи 4 килограми!

11 јануари, 2021
60874_letoshutterstock_ls

Дали некогаш сте чуле за диета од 8 часа?

Едноставно, дозволено е да јадете сè, но само ако јадете осум часа во текот на денот!

На прв поглед е многу едноставно, но не е баш така. Постојат некои правила што треба да се следат за резултатите да бидат видливи. На прво место, потребно е да се јаде само 8 часа во текот на денот, а во другите 16 е дозволено дасе пие само вода или билни чаеви, а во тој период е дозволена и незасладена лимонада.

Експертите советуваат тие 8 часа да бидат во периодот од 9 до 17 часот, доколку е можно, бидејќи резултатите покажуваат дека се подобри од тогаш.

Но, сите знаеме дека урбаниот начин на живот скоро не дозволува храна во овој момент, имајќи предвид дека работното време е точно од 9 до 17 часот, па можни се отстапувања. Оптималното време е од 8 до 19 часот.

Foto: Thinkstock

Секако, треба да јадете во тој период, но само 8 часа во текот на денот. И уште поважно, 8-часовна диета значи дека тие осум часа не мора да бидат во исто време од денот секој ден.

На пример, во текот на работните денови може да биде во периодот од 8 до 16 часот, а за време на викендите од 11 до 19 часот. Но, најважно е после тоа да не внесувате ништо освен течности (вода, чај од билки, блага лимонада и сè, се разбира, без шеќер). И запомнете, интервалот помеѓу главните оброци мора да биде четири часа.

Foto: Shutterstock

Она што особено ќе ве воодушеви е менито, а правилото е едноставно: сè е дозволено. Имено, менито навистина ги вклучува сите намирници, но само доколку ги јадете во одредено време. Сепак, иако целата храна е дозволена, треба да бидете внимателни и да се обидете да јадете поздрава храна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris