Ах, оние слатки мали дупки на образите: Како се појавуваат и зошто ги имаат само некои?

13 јануари, 2021
дупки

Што се дупките на образите?

Тоа е дупка во кожата што е резултат на структурата на вашето лице и мускули. Дупки обично се јавуваат кога некој се насмевнува или прави гримаса. Повеќето луѓе кои имаат дупки во образите ќе ги имаат на двата образа, од двете страни на лицето, иако е можно да има дупчиња само на едната страна. Покрај дупките на образот, има и дупки во брадата, познати и како расцеп на брадата, кои се појавуваат во превртена форма Y.

Што предизвикува да се појават?

Вдлабнувањата се јавуваат поради разлики во структурата на големиот мускул на лицето “зигоматикус”. Едноставно кажано, дупките се формираат кога некои мускули на лицето се малку пократки од другите. Кога се насмевнувате, вашите мускули долж лицето го влечат „зигоматикусот“. Всушност, како што вели пластичниот хирург Брент Молекен, „дупките во образот се генетски пренесени абнормалности на мускулите во образот“.

Нерамномерното влечење на нерамни мускули завршува со создавање ефект на дупчиња. Бидејќи мускулите на лицето се најкратки кога не гримирате и насмевнувате, повеќето луѓе имаат скриени дупки кога не се смеат или насмевнуваат.

68th Annual Director

Со дупчиња на брадата, тоа е нешто поразлично: Дел од причината за нивното формирање е поврзана со структурата на коските, која вклучува поделена брада. Колку се подлабоки овие пукнатини, толку повеќе ќе се дупчи дупката.

Друга причина за појава на дупки е, верувале или не – зголемување на телесната тежина. Со прекумерна маснотија во образите и лицето, може да се појават мозолчиња, едноставно затоа што нема премногу простор за вишок маснотии. Како што слабеете, тие дупчињаможат да исчезнат.

За повеќе информации можете да го погледнете видеото!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris