Алармантно! Претставник на СЗО предупредува: Балканот под нов бран, ТРИ НОВИ видови на Корона кои ЗАГРИЖУВААТ

14 април, 2021
coronavirus-4957673_1920-1536x1024

Таа предупреди дека бројот на случаи во Светот расте скоро два месеци и дека состојбата е загрижувачка во скоро сите региони на Светот.

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, ги оцени загрижувачките три вида на вирусот – британскиот, јужноафриканскиот и бразилскиот и предупреди дека ситуацијата на Западен Балкан е многу сериозна, меѓу другото и поради големото преоптоварување на капацитетите на болниците.

– На Западен Балкан имаме ситуација кога болниците треба да бидат пренаменети, што значи дека другите видови медицински услуги се нарушени и одложени, што повторно значи дека системот ќе биде оптоварен во иднина. Тоа значи дека мора да ги примениме сите мерки без да чекаме да се намали стапката на инфекција – изјави Смолвуд.

Смолвуд истакна дека СЗО внимателно ги следи мутациите на вирусот и дека нема препораки за промена на нешто во прописите за вакцинација.

Како што вели, клучот е во тоа што не треба да го менуваме начинот на реакција, бидејќи тој е ист вирус.

– Можно е ефективноста на некои вакцини во случаи на мутирани вируси да е помала, но тоа не значи дека не работи – изјави Смолвуд и додаде дека е можно и дека во одреден момент дополнителна доза на вакцина ќе мора да да се даде.

– Ние ќе го набљудуваме и редовно ќе се прилагодуваме. Ние се подготвуваме, но кога станува збор за првиот круг на вакцината, препорачуваме да примат иста вакцина од ист производител од двете дози што ги добиваат – рече таа.

Таа предупреди дека бројот на случаи во Светот расте скоро два месеци и дека состојбата е загрижувачка во скоро сите региони на Светот.

„Еволуцијата на пандемијата во Светот, Европа, Западен Балкан и Македонија и во најмалите села низ целиот Свет, зависи од три работи – постапките на поединците, заедниците, владите и начинот на развивање и мутација на вирусот“, рече Смолвуд.

Смолвуд потсети дека има значително зголемување на бројот на преноси на вируси во Јужна Америка, во Бразил, потоа во Јужна Азија, во Индија.

Таа рече дека, од вкупно три милиони смртни случаи во Светот, еден е во Европа.

Исто така оцени дека Европа не вакцинирала доволно близу луѓе за да влезат во нова фаза на пандемијата и дека би било опасно ако се смета дека не е така.

Првата фаза се засноваше на многу ограничен број вакцини за козиди и ги примија само најранливите.

– Некои земји достигнаа 10, 15 проценти вакцинирани, а некои дури и повеќе. Ние мора да ја намалиме таа разлика со вакцинирање на повеќе загрозени лица во сите европски земји – рече Смолвуд.

Таа исто така изјави дека земјите од Западен Балкан ја добиле првата испорака на вакцини од програмата Ковакс и дека ќе добијат нова количина во вториот дел од годината.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris