Анализирале жени кои сакаат порно филмови и откриле нешто доста интересно!

30 јануари, 2021
befunky-collage_bxW9Tn3

Спротивно од предрасудите, дури 3 од 10 корисници на порно се жени, а истражувачите откриле придобивки од порнографијата за жените кои редовно ја гледаат – во однос на леснотијата на оргазмот и неговата фреквенција и во сексот

Ново истражување ја поврза употребата на порнографија со подобри сексуални „резултати“ за жените – односно ги откри придобивките од гледањето ваква содржина за нив.

Истражувачите забележале 2.433 жени кои завршиле анонимно истражување во кое дадоа демографски податоци и завршија неколку проценки во врска со нивниот сексуален живот. Беа земени предвид и мастурбацијата и сексот со партнерот.

Вакви студии можат да ги променат заблудите за тоа како порнографијата влијае на нашите односи. Всушност, според ова ново истражување, употребата на порнографија кај жените е поврзана со неколку позитивни исходи, вклучително и подобри оргазми полесно да се постигнат.

Подобри и почести оргазми

„Во оваа конкретна студија, испитавме дали фреквенцијата на користење порнографија за време на мастурбацијата може да предвиди резултати на сексуален одговор, како што се тешкотии во постигнување оргазам, латентност до оргазам и оргазмично задоволство за време на мастурбација и партнерски секс“, објаснува авторот на студијата Шон М. Мекнабни.

Дали гледањето порно навистина ќе го подобри вашиот сексуален живот?

Во оваа студија, 2.433 жени од САД и Унгарија извршија анонимно истражување во кое дадоа демографски податоци и извршија неколку проценки поврзани со нивниот сексуален живот. Оваа студија откри неколку многу интересни набљудувања кои предизвикуваат голем дел од стереотипите и заблудите што луѓето ги прават за навиката да гледаат порно содржини кај жени.

Кои жени гледаат повеќе

Употребата на порнографија за време на мастурбацијата беше почеста кај жените во менопауза, жени кои пријавија постојана вознемиреност или депресија, нехетеросексуални жени и жени кои имаа двајца или повеќе партнери.

Употребата на порнографија за време на мастурбацијата беше исто така попопуларна меѓу американските жени отколку европските жени.

Повеќе гледање порнографија е поврзано со позитивни резултати за време на мастурбацијата, вклучувајќи помалку потешкотии при возбудување, помалку оргазмични тешкотии, подолго време до оргазам, поголемо оргазмичко задоволство и поголем процент на време за постигнување оргазам.

Почестата употреба на порнографија за партнерски секс е поврзана со позитивни резултати – како што се помалку потешкотии при будење и подолго траење на оргазмот.

Разбивање на митот

Користењето порнографија не влијае негативно на односите колку што мислат многу луѓе, тврдат истражувачите.

Немаше поврзаност помеѓу порнографијата и сексуалното задоволство, што ја доведува во прашање претпоставката дека порнографијата е штетна за сексуалните врски на партнерот.

Почесто користење порнографија не е поврзано со помала сексуална одговорност. Всушност, употребата на порнографија за време на мастурбацијата предвидуваше и поголема возбуда за време на сексуално партнерство.

Време е да размислиме како порнографијата влијае на нашите односи

Жените денес „консумираат“ порнографија почесто од кога било порано. Веќе во 2016 година, просечниот процент на жени кои конзумирале порнографија бил 26 проценти ширум светот. Во 2018 година, тој број беше многу поголем, со 3 од секои 10 корисници на PornHub кои се идентификуваа како жени.

Иако ова може да биде изненадување за некои, навистина не треба да се размислува за должините што ги помина оваа индустрија за да стане инклузивна, прифатена и привлечна за луѓето од сите родови и сексуални ориентации.

Визуелните порно платформи (како PornHub) сè уште се на врвот, но не за долго. Другите платформи за визуелна порнографија имаат слична статистика, но има нов вид на зголемување на порнографијата – и тие особено го зафаќаат интересот на жените.

Аудио порнографијата нуди пошироко прифатен, сеопфатен и инклузивен пристап кон сексуалното здравје и среќа.

„Аудио порнографија“ постои подолго отколку што можеше да се претпостави, со првата линија за телефонски секс започна во 1977 година од Глорија Леонард. Во 2010 година, имаше зголемување на аудио порнографијата, а платформите како Квин и Дипси влегоа одлично во сцената со порнографија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris