Брчките настануваат и заради начинот на кој спиете: 3 ефикасни начини како да спречите стареење на сон

1 октомври, 2021
shutterstock184441376-830x0

Веројатно сте ја слушнале или сте ја користеле реченицата „Ми треба сон за убавина“ безброј пати. Како клучен чекор во борбата против брчките е добриот сон, но многумина не знаат дека дури и за време на спиењето можат да придонесат за стареење на лицето.

Брчките се предизвикани од губење на колаген, што ја намалува еластичноста на кожата.

Дебра Џејлман, дерматолог од Њујорк, објасни дека начинот на кој спиете, материјалот од кој се направени перницата и навлаката за перници и други фактори, многу влијаат на појавата на брчки.

  1. Спијте на грб

Спиењето на стомак или колковите значи дека постојано вршите притисок врз лицето. Со текот на времето, овој начин на спиење ќе создаде несакани линии на вашето лице. Можете да го решите ова и да го спречите со спиење на грб, бидејќи на овој начин нема да притиснете на кожата на лицето.

На многу луѓе ќе им биде непријатно, но со текот на времето можат да се навикнат.

  1. Набавете јастук со мемори пена

Исто така, дерматологот советува да се набават перничиња од мемори пена, кои се меки и нема да вршат дополнителен притисок врз лицето. Покрај тоа, таа сподели еден трик, да користите перници што се користат за време на патување. Тие ќе ви го издржат вратот и нема да ви дозволат да се свртите во сон.

  1. Користете свилени навлаки

Ако едноставно не ви се допаѓа да спиете на грб, трикот на кој можете да прибегнете е да обрнете внимание на тоа од каков материјал е направена вашата перница.

Памучните перници полесно се брчкаат и на тој начин поттикнуваат формирање на брчки, додека свилените или сатенските се посоодветни за лицето. Поради природата на материјалот, тие нема да се брчкаат, и затоа нема да влијаат врз создавањето линии на вашето лице.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris