ЧЕТИРИ СТРАШНИ МЕСТА КАДЕ НИКАКО НЕ САКАТЕ ДА ПОМИНЕТЕ НИТУ ЕДНА НОЌ! Богата вдовица изгради МИСТЕРИОЗНА ВИЛА со 160 СОБИ И 200 ВРАТИ што не водат никаде! (ФОТО)

26 јануари, 2021
407271_san-jose-2110061-1920_f

Не е важно дали верувате во духови или не, има некои места каде не би сакале да ја поминете ноќта. Овие места ја изградија својата репутација како гадни, трагични или мистериозни (или сите заедно)

Одлучете сами која локација е најстрашна: шума каде луѓето масовно си го одземаат животот, или мост каде самоубијците не се луѓе – туку кучиња; куќа изградена за да збуни духови или украси направени од човечки остатоци кои ја красат капелата – сместена под гробиштата.

Започнуваме со мистериозна куќа…

4. Мистериозната куќа на Винчестер

Оваа џиновска куќа, со ходници долга милја и пол, 160 соби, врати што не водат никаде, тајни премини и скали кои водат до таванот се наоѓа во Сан Хозе, Калифорнија.

Куќата е дело на Сара Винчестер, наследничка на богатството на познатата пушка Винчестер. На крајот на 19 век, додека ја потресе смртта на нејзиниот сопруг и ќерка, медиумите од Бостон ѝ рекоа дека е „прогонувана“ и дека е окупирана од духовите на сите жртви на пушката Винчестер. За да се смири со нив, беше потребно секогаш да се гради куќа, инаку и таа ќе умре.

Во 1884 година, вдовицата на Винчестер започна да ја гради својата нова вила во Сан Хозе, која траеше 38 години без престан, сè до нејзината смрт. Куќата стана толку голема што постои сериозна можност да се изгубите во неа. Изградена е како лавиринт, сѐ со цел да ги збуни духовите што ја прогонуваат.

Внатрешноста на куќата е исполнета со мотиви на пајакова мрежа, за која Сара сметаше дека ќе ја спаси од магии, а сè, од sидовите до свеќниците, е во согласност со бројот 13, што неодмана требаше да ѝ донесе среќа.

3. Аокигахара шума

Аокигахара е шума во подножјето на планината Фуџи во Јапонија што го прави проектот „Вештерката од Блер“ да, изгледа како шега.

Исто како што водопадите на Нијагара се популарни за свадби, Аокигахара е популарна и за самоубиства. Од 1950 година, повеќе од 500 луѓе си го одзедоа животот во оваа шума.

Овој тренд започна откако Сеижо Мацумото наводно го објави својот роман Курој Каиџу (Црно Море од Дрвја), каде двајца негови лика извршија самоубиство во оваа шума. После тоа, стотици Јапонци се обесија меѓу безбројните дрвја на шумата Аокигахара, која е наводно толку густа, што дури и напладне е тешко да се најде место кое не е целосно опкружено со темнина.

Покрај телата што висат на дрвјата, шумата е полна со пораки упатени на потенцијални самоубиства, како што се „Животот е скапоцен! Размисли“ или „Помисли на своето семејство“.

Во 1970-тите, проблемот го привлече националното внимание и јапонската влада започна да прави годишно „чешлање“ на шумата во потрага по тела. Во 2002 година, тие пронајдоа 78. Но, никој не знае колку пропуштиле.

Да бидат работите уште полоши, бидејќи самоубијците секогаш имаат накит или пари, „ограбувачите на тела“ се активни во последно време, буквално живеат од туѓа смрт.

2. Мост Овертун

Сместен е во близина на Шкотска во малото село Милтон, каде човечките животи не завршуваат под сомнителни околности – туку во кучешките!

Од раните 60-ти години на минатиот век стотици кучиња си го одзедоа животот, скокајќи од мост висок 15 метри во водата. Во просек, едно куче се самоубива месечно, што до денес достигнува бројка од 600 кучиња. Ова не е едноставно решение – ограда на мостот, бидејќи многу сведоци видоа кучиња како се качуваат на ѕидот на мостот и скокаат во реката.

Постојат многу теории за тоа зошто тоа се случува, но општо е прифатено дека тоа е обична случајност … Иако е случајност кога нешто толку бизарно се случува еднаш, двапати, три пати… но не и шестотини пати!

Ако ова не е доволно бизарно, еве еден факт што ќе ви „помогне“ полесно да заспиете: Кучињата кои преживеале пад во реката, се враќаат (претежно крвави) на мост и повторно скокаат.

1. Костурница Седлец

Овој костурник се наоѓа во Седлец во Чешка под гробиштата на црквата на сите светци. Се проценува дека во него има 40.000 -70.000 човечки скелети. Она што ѝ дава бизарност на оваа капела под гробиштата е тоа што е целосно украсена со човечки коски.

Бидејќи некој го посипал теренот на гробиштата со прашина од Светата земја во 13 век, луѓето барале да бидат погребани на оваа локација, сè до 1.870. година кога свештеникот реши да направи нешто со силни скелети. Нешто што можеме да го видиме само во хорор филмови.

Секоја година, над 200.000 туристи ја посетуваат оваа локација, што ја прави една од најпопуларните туристички атракции во Чешка.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris