Дали имате сува коса? Оваа грешка што ја правите при перењето скапо ве чини!

25 октомври, 2021
Screenshot 2021-10-25 155358

Негата на косата е многу важна. Иако ни се чини дека знаеме сè барем за миењето на косата, се чини дека тоа не е секогаш точно

Убавата, негувана коса е украс на секоја жена, а важно е да ги знаете и триковите на искусните фризери, поради кои нашата коса изгледа беспрекорно кога ќе излеземе од салонот.

Иако често имаме многу квалитетни производи за коса дома, не успеваме да го постигнеме истиот изглед како што знаат професионалците. Еве каде речиси сите грешат – ставаме премногу шампон за коса и забораваме една многу важна работа дека шампонот треба да се нанесува исклучиво на скалпот, а никогаш на прамените коса.

Додека ја миете косата со шампон, нежно масирајте го врвот на главата од една до две минути, а потоа добро исплакнете ја косата. Пребрзото избивање на себум, односно маст на темето, може да биде последица на лошо плакнење, па затоа обрнете посебно внимание на тоа. За да може шампонот да биде рамномерно распореден, косата мора да биде целосно влажна.

Шампонот треба да се користи во мали количини и да се разреди со вода. Ако нанесете премногу шампон, може да ја оштетите косата. Без разлика колку е долга вашата коса, мерката е со големина на метална монета.

Нема потреба да ја миете косата со шампон двапати, прекумерното шампонирање ги отстранува природните масла од нашиот скалп што предизвикува првут и иритација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris