Дали сте слушнале за СИНДРОМ на сршено срце? Навистина постои, а еве кои се симптомите

23 ноември, 20210
Screenshot_1

Имајте на ум дека секогаш кога ќе ја изговорите реченицата “Ми го скрши срцето”

Да ни дал некој по едно евро секој пат кога сме слушнале, или изговориле дека срцето ни е сркшено. Да беше така, дефинитивно ќе бевме побогати,

Вака можеби не сме најбогати, кога се во прашање парите, но сме кога се по прашање новите сознанија.Ова конкретно има врска со скршеното срце, односно синдромот на скршеното срце.

верувале, или не, тој синдром, навистина потои.

Ако некогаш сте изгубиле некој, тогаш знаете дека не е во прашање само емоционалната болка. Имено, таа болка многумина ја опишуваат силно стегање во градите и изненадно губење на воздух, додека некои дури споредуваат со срцев удар.

Ако не сте романтични по природа и крајот на филмот “The Notebook” сте го сметале премногу драматичен и нереален, ова би можело да ве предомисли.

Имено, за медицинската струка не е новост дека емоционалната болка може да постане вистинска, физичка болка.

Скршено срце е вистински медицински синдорм, а се јавува со стрес предизвикан од кардиомиопатија.

Се работи за слабеење на левата срцева комора, која е задолжена за пумпање на крвта, а може да биде предизвикано од стрес поради смрт на блиска личност, па дури и раскинување. Синдромот прв пат е опишан во Јапонија, а се вика Такотсубо кардиомиопатија бидејќи обликот на левата подуена комора ги потсетувал на јапонскиот замок за октоподи кој се вика Такотсубо.

 

Иако има слични симптоми на срцев удар, скршеното срце не е толку сериозен проблем. Кај кардиомиопатијата нема кардиоваскуларни примероци, но болката ја притиска левата комора на срцето. Сепак може да се појават исти срцеви биомаркери или протеини како и кај срцевиот удар.

Синдромот на скршено срце е најчест кај жените во менопауза., па научниците предпоставуваатдека може да биде порзан со намалениот естроген. На повеќето Такотсубо кардиопатијата е дијагностицирана после смрт на сакана личнот, раскинување или тешка несреќа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris