Дали ви пречи начинот на кој јаде некој? Еве го стручниот одговор!

3 февруари, 2021
смета

Омразата што ја чувствуваат некои луѓе кон секојдневниот звук како што се џвакање храна, пукање во уста, тропање, кликнување на пенкало или грицкање на ноктите е нарушување наречено мизофонија. Иако сè уште нема многу истражувања за мизофонијата, знаеме дека има голем број луѓе кои страдаат од ова нарушување, а неодамна има и групи за поддршка на Интернет посветени на мизофонијата.

Некои луѓе кои страдаат од мизофонија се толку вознемирени од одредени звуци што не можат да работат нормално. Истражувањата покажаа дека мизофонијата може да биде поврзана со анксиозност, депресија и опсесивно-компулсивно растројство, но од друга страна, некои истражувачи веруваат дека мизофонијата воопшто не е „вистинско“ нарушување, туку само намалена толеранција на звуците.

Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего, откриле дека повеќето луѓе реагираат негативно на звуци како што се џвакање и мавање, но кај луѓе со мизофонија тие реакции се многу посилни. Исто така, луѓето со мизофонија се генерално свесни дека нивните реакции на звуците можат да бидат несоодветни (раздразливост, понекогаш агресија) и се обидуваат да ја намалат изложеноста на звуци (на пр. Слушалки), а некои целосно ги избегнуваат ситуациите кога може да се појави „бучава“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber