Дали знаевте? Што значи кога ќе ви се падне паричката во лебчето?

7 јануари, 2021
божи

Денес е најсреќен празник за сите припадници на православна вероисповед.

Најинтересниот момент на празникот и за младите и за старите е кога семејството го крши лебот за Бадник.

Според старите обичаи, домаќинката става паричка за просперитет во тестото, во зависност од регионот каде живеете или од каде доаѓате, можете да ставите грав за добро здравје, како и малку пченица за плодна година.

Лебот се крши во кругот на семејството наутро на масата каде што јаде семејството. Семејството го врти лебот во круг три пати, односно три круга, тогаш секој го раскинува својот дел од лебот што треба да го јаде. Лебот никогаш не се сече со нож, туку се крши со раце.

Ако пронајдовте паричка во парчето леб – честитки, според обичаите, се смета дека ќе бидете среќни и богати преку целата година. Монетата треба да ја чувате на видливо и драго место до следниот Божиќ. Многу верници избираат да ја чуваат покрај иконата во текот на целата година.

Изборот е твој.

Ако ја добиете паричката, ќе бидете здрави цела година. Кога пченицата се споменува во лебот, не мора да значи дека само почвата ќе биде плодна. Многумина ова го поврзуваат со останување бремена и проширување на семејството.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris