Дали знаевте: Вашите чувства навистина влијаат на вашата тежина!

16 јануари, 2021
Capture

Научете да ги контролирате вашите чувства и да избегнувате прејадување и вишок килограми. Веќе можете да бидете свесни дека уживањето во храната е главното искушение кога се чувствувате нервозни или депресивни. Сепак, постојат и други причини зошто може да јадете повеќе отколку што навистина му треба на вашето тело, како што се чувство надвор од контрола, страв, нерешителност или одбивање.

Досадата е уште еден заеднички предизвикувач за прејадување – тоа бесмислено, немирно чувство што убедува: „Не знам што да правам со себе, можеби сум гладен“ (иако знаете дека не сте). Врската помеѓу расположението и тежината е комплицирана – постојат голем број компоненти кои влијаат на тоа: избор на храна, дејство на хормони и индивидуални вештини за контрола на сопственото однесување.

Избор на храна и расположение

Некои намирници и нивните состојки можат да влијаат на расположението и тежината на позитивен и негативен начин. Неколку студии покажаа дека кофеинот од кафето го подобрува расположението. Од друга страна, студија спроведена во Финска покажа дека луѓето кои реагираат на стрес со јадење имаат очигледна тежина. Луѓето под стрес конзумирале повеќе колбаси, хамбургери, пица, чоколадо и алкохол за време на студијата отколку оние кои не реагирале на стресот со јадење. Слатка, високо-масна и калорична храна може да го ослободи стресот и да предизвика добро расположение на краток рок.

Хормони и расположение

Неколку хормони и други биолошки фактори влијаат на расположението и тежината, вклучувајќи го и кортизолот, хормон произведен од надбубрежните жлезди и естрогенот, примарниот женски полов хормон. Едно истражување покажа дека жените кои се подложни на висок стрес имаат пониско ниво на кортизол и одговор на кортизол, повисок индекс на телесна маса (БМИ) и склоност кон „емоционално прејадување“. Нивото на хормонот грелин во крвта, што ја зголемува желбата за храна, е поголемо за време на периоди на стрес. Спротивно на тоа, зголемувањето на хормонот лептин за време на стресот може да го намали внесувањето храна.

Криење на расположенија и тежини на телото

Вештините за справување потребни за решавање на подеми и падови на секојдневниот живот се идентификувани како област со значително влијание врз телесната тежина. Истражувањата покажуваат дека, иако возрасните со прекумерна тежина имаат тенденција да јадат помалку од позитивните и негативните емоционални состојби, возрасните со прекумерна тежина јадат повеќе. Спротивно на тоа, возрасните кои покажуваат поголема самоефикасност и дисциплина во однос на управувањето со телесната тежина се побезбедни и поуспешни во слабеењето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber