Детали за тоа како заработува Бијонсе, но и како троши неверојатно многу пари

25 јануари, 2021
74687630-521103825401056-6294223015082512684-n

Еве како глобалната поп икона Бијонсе троши 400 милиони долари од своето богатство – од обиколка на Светот на јахта до држење приватен авион

Нето-вредноста на познатата пејачка Бијонсе (39) се проценува на околу 400 милиони долари, што ја прави една од најплатените sвезди во Светот. Во неодамнешното и ретко интервју за Elle, таа откри детали за нејзиниот живот, од плановите за во иднина, до она што навистина ја исполнува. Не само што изгледа фантастично и има глас кој не е помалку импресивен, таа е подобра половина од моќниот пар кој доминира во денешната музичка индустрија и е олицетворение на еманципацијата на жените. Но, дури и сите тие огромни милиони не ѝ штетат на нејзиниот углед како една од најмоќните жени на денешницата. И откако работеше многу напорно за да ја изгради таа империја, таа исто така знае многу добро како да троши пари. Queen Bey, како што ја нарекуваат фановите, е позната по тоа што ужива во мултимилионски замоци, луксузни одмори, третмани за убавина и сончање на јахтите со кои патува низ Светот.

Таа е исто така најдобра можна личност од која би сакале да добиете подарок, па на сопругот Џеј Зи му подари приватен авион и автомобил, додека на својата ќерка Блу Ајви и подари кукла вредна неколку илјади долари за роденден. Своето богатство Бијонсе го шири и над своето семејство, носејќи го далеку, вклучувајќи жртви на природни катастрофи и образование. За насловната страница на списанието „Elle“ во јануари 2020 година, суперarвездата даде ретко интервју во кое зборуваше за својата линија облека Ајви Парк, мајчинството и грижата за себе.

„Мајка ми ми ја всади идејата дека креативноста започнува со верба и храброст, оставајќи ги стравовите настрана“, рече таа за „Elle“, објаснувајќи дека сите луѓе имаат поголема моќ отколку што мислат. Поголемиот дел од богатството што го има денес го заработи на турнеи, продажба на албуми и разни спонзорства.

Од 2016 до 2017 година заработи 60 милиони долари, што ја рангираше меѓу најплатените познати личности во Светот. Голем дел од тоа произлезе од нејзината светска турнеја „Formation World“ во 2016 година, која собра четвртина милијарда долари.

Таа и сопругот Џеј Зи ја завршија турнејата On The Run II во октомври 2018 година, со заработка од над 250 милиони долари – нивната најголема турнеја до сега. 2018 година беше напорна година за Бијонсе – пред да започне турнеја, таа настапи во Коачела. Се верува дека за таа изведба добила околу 3 милиони долари.

Во 2019 година, Бијонсе го објави својот познат настап на Коачела на Netflix. Концертниот филм е еден од трите проекти во договор со стриминг платформа од 60 милиони долари. Нејзиното богатство не доаѓа само од правење музика и изведување. Заедно со Џеј Зи, таа има „значителен капитал“ во Тидал, услуга за стриминг музика, за која се проценува дека вреди 600 милиони долари.

Ниту таа не бега од разни деловни потфати – во 2015 година основала испорака на вегански оброци наречена 22 Days Nutrition. По настапот во Коачела, Бијонсе издаде колекција заснована на нејзиниот настап во живо со луксузната марка Balmain, која ги дизајнираше оригиналните костуми на Коачела.

Во 2016 година, таа ја започна активната линија за облека Ivy Park со Топшоп. Парчиња облека се продаваат од 15 до 250 долари. Во април 2019 година, таа повторно ја лансираше линијата во партнерство со Адидас. Нејзиниот пост на Instagram со кој ја објави линијата собра 3,6 милиони лајкови во рок од четири часа по објавувањето. Исто така ја лансираше Beyoncé Heat, линија за мириси, која заработи 75.000 долари на првиот ден. Таа наводно продала парфем вреден 400 милиони долари.

Бијонсе исто така беше заштитно лице на многу реклами, како парфемот „Giorgio Armani“ и „Tommy Hilfiger“, „True Star“, за што наводно ѝ била платена 250.000 УСД. Во 2012 година, таа потпиша договор вреден 50 милиони долари со Пепси, кој вклучуваше нова реклама за време на Суперболот. Таа, наводно, имала значителна контрола во партнерството.

Таа исто така потпиша спонзорски договори за да стане заштитно лице на Nintendo DS, L’Oreal и American Express. Во 2018 година се најде на септемвриската насловна страница на Vogue, за чие снимање го ангажираше 23-годишниот Тајлер Мичел, со што стана првиот црн фотограф кој некогаш ја снимил насловната страница на Vogue. Портретот од изданието е изложен во Националната галерија за портрети Смитсонијан. Бијонсе ретко дава интервјуа. Затоа, не е изненадување што таа доби невидена креативна контрола врз тоа издание на Vogue.

– Кога ја започнав мојата кариера, пред 21 година, ми рекоа дека е тешко да се најдам на насловните страници на списанијата, бидејќи црнците не продаваат. Докажав дека тоа е мит – рече таа. Бијонсе е жена со многу таленти. Наводно заработила 12,5 милиони долари за улогата во филмот „Dreamgirls“. Во 2019 година, суперѕвездата ѝ го даде својот глас на Нали во римејкот на Кралот лав. Според „Harper’s Bazaar“, Бијонсе била платена 25 милиони долари за нејзината улога во филмот, со заработка од 1,6 милијарди долари.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber